یک شرکت بزرگ کشاورزی در کشور تمایل دارد در زمینه تولید و ساخت دستگاه اتوماتیک کاشت نهال/درخت با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ957420311
تاریخ اعلام :95/06/29
تاریخ انقضا : 95/07/30


عنوان نیاز فناورانه :

تولید و ساخت دستگاه اتوماتیک کاشت نهال/درخت

پیشینه موضوع :

 

تا قبل از 1840تنها وسیله معتبر و معمول برای کاشت، نوعی هرس بود که با آن تنها خاک جابجا می شد. اما امروزه از دو روش مرسوم برای کاشت نهال/ درخت در ایران استفاده می شود. روش اول که از قدمت بیشتری نیز بر خوردار است همان روش کاشت دستی می باشد که این روش در حل مسئله درخت کاری به ویژه در حجم زیاد موثر و کارآمد نمی باشد. اما روش دوم مته چاله کن می باشدکه این روش نیروی حرکتی خود را توسط یک گیربکس محرک و میل گاردان از تراکتور می گیرد. این مته با صرف زمان 3 تا 5 دقیقه تنها چاله را کنده و خاک آن را به اطراف پراکنده می کند با این حال قراردادن نهال و ثابت نگه داشتن آن در خاک و ریختن کود و آب به عهده نیروی انسانی می باشد. از این رو همچنان مشکل تعدد نیروی کار مورد نیاز و زمان و هزینه تلفات نهاده ها به قوت خود باقی می ماند.

حوزه تخصصی :

مکانیک , کشاورزی

شرح نیاز فناورانه :

 

از آنجایی که عمل نهالکاری یک کار فنی و دقیق است و در حقیقت مهمترین قسمت طرح های ایجاد پوشش درختی و جنگلی را تشکیل می دهد، در اجرای عمليات نهالکاری سه مسأله هميشه مورد توجه است: زمان مناسب کاشت، فاصله نهالکاری و روش نهالکاری که با بکار گیری ماشین آلات با قابلیت تنظیم می توان بهترین فاصله را برای ایجاد پوشش گیاهی مناسب ایجاد کرد. روش نهالکاری بستگی به نوع گونه، بزرگی نهال و شرايط خاکی و اقليمی محل دارد. به طور کلی هرچه نهال کوچکتر يا جوانتر باشد امکانات ما در انتخاب روش نهالکاری زيادتر است و هرچه شرايط محل نهالکاری مشکل تر باشد روش نهالکاری بايد دقيق تر انتخاب گردد. بویژه وقتی نهالکاری در مناطق خشک، دامنه های پرشيب کوهستانی و مناطق سنگلاخی انجام می گیرد، دقت کافی در مورد انتخاب گونه و روش نهالکاری، شانس موفقيت را بيشتر می کند. با این حال اجرای روش مکانیزه در زمين های مسطح و هموار، خاک نرم و سبک و سطح وسيع بسیار  موفقیت آمیز است و هرچه سطح کاشت وسيعتر باشد صرفه اقتصادی به کار گرفتن اين روش بيشتر خواهد بود.

با پیشرفت علم و مکانیزه شدن کشاورزی، روش های ماشینی کاشت نهال نیز بجای روش دستی توسعه یافتند. از زمان مکانیزه شدن تاکنون  برای کاشت نهال از دستگاه مته چاله کن استفاده می کنند. عملیات کاشت نهال / درخت که به صورت حفر چاله، قرار دادن نهال، کود دهی، ریختن خاک و آب دهی می باشد، به صورت ناقص توسط این گونه دستگاه ها انجام می شود و با صرف هزینه زیاد نیروی انسانی و زمان زیاد تنها عملیات حفر چاله انجام می گیرد و همچنان مشکل حمل نهال و آسیب دیدن نهال حین حمل تا محل کاشت باقی می ماند.

از جمله دلایل برای ایجاد تغییر رویکرد نوآورانه در روش کاشت دستی، می توان به مداخله زیاد نیروی انسانی در تعیین فاصله بین نهال ها، عمق کندن زمین، آبیاری و کود دهی با خطاهای زیادی همراه دانست. اغلب آبیاری و کود دهی غیر استاندارد بوده و چون معمولا مقدار ثابتی ندارد، گاها کمتر از مقدار مورد نیاز می باشد. از سوی دیگر زمان مورد نیاز انجام عملیات در این روش، بالا و راندمان کاشت نهال کم می باشد. هزینه های نیروی انسانی مورد نیاز و ضایعات و تلفات کود حیوانی و شیمیایی در این روش بالاست. روش مته چاله کن که برای جبران نقایص روش اول بکار گرفته شد نیز خود مشکلاتی دارد که با وجود نیمه مکانیزه بودن روش همچنان بهره گیری از 3 نیروی کار جهت انتقال نهال، آب و کود به محل کاشت، حجم کار پایین در مقابل هزینه های انجام شده و صرف زمان زیاد برای اجرای عملیات از مشکلات موجود می باشد.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپزال ها (حداکثر 3 آبان ماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپزال ها و تعیین پروپزال منتخب (حداکثر 3 آذر ماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

ویژگی ها و خروجی هایی که فناوری ها و پیشنهادات مطرح شده بایستی داشته باشد عبارتند از:

 • کاهش هزینه های مالی و نیروی انسانی (از 3 نفر به 1 نفر)
 • حذف نیروی انسانی مورد نیاز برای حمل آب، کود و نهال تا محل کاشت
 • همزمان کردن کاشت نهال، آبیاری و کود دهی با کمترین اتلاف وقت
 • تنظیم مقدار دقیق آب و نوع کود و مقدار کود مورد نیاز هر نهال بسته به گونه گیاهی
 • استاندارد کردن فاصله کاشت، عمق کاشت و مقدار کود و آب مصرفی برای هر نهال در ماشین نهالکار
 • ساخت دستگاهی که با اتصال ساده به تراکتور قابل بهره برداری باشد.
 • قابلیت تنظیم میزان عمق و قطر حفر چاله ها
 • ساخت ماشین نهالکاری که مشکلات و موانع موجود بخصوص حمل نهال، آب و کود را مرتفع سازد.
 • عمر دستگاه حداقل برای کاشت 100 هزار نهال در نظر گرفته شود.
 • مراحل عملکرد فنی دستگاه باید شامل چند مرحله بدین شرح باشد:

1) سیستم حفر چاله که بر روی شاسی دستگاه سوار شود و از سوی دیگر به جک های قورباغه ای تراکتور متصل شود. سیستم دارای میل گاردان- گیربکس و مته چاله کن باشد تا با به حرکت درآمدن مته، جک های قورباغه ای تراکتور به سمت زمین حرکت کرده و  بسته به نوع درخت / نهال زمین را به ابعاد مورد نیاز(60 الی 80 سانتی متر) بکند و بعد از اتمام حفر چاله به جای اول خود بر گردد.

 2) در مرحله دوم سیستم نهال گذاری (ارتفاع هر نهال بین 80 تا 120 سانتی متر و قطر هر نهال بین 10 الی 15 میلی متر) عمل کند که در این مرحله نهال به سمت جلو حرکت کرده و به چاله انتقال یابد.

 3) در مرحله سوم جمع کردن خاک اطراف نهال کاشته شده انجام گیرد.

4) مخزن و سیستم هدایت کود برای کود خشک حیوانی یا گرانول طراحی گردد. حجم کود (حداقل 5 کیلو) مخزن برای کاشت تعداد زیادی نهال کفایت کند و کود بصورت قابل تنظیم به پای نهال تخلیه شود.

 5) مخزن و سیستم آبدهی گنجایش حجم کافی آب (20 لیتر آب) برای کاشت دست کم  50  نهال را داشته باشد. آب مورد نیاز به وسیله یک شیر برقی تامین شود و به همراه کود به پای نهال منتقل شود.

 6) دستگاه مجهز یه بیل جاده صاف کن باشد. بخش هایی نظیر تابلوی شیرهای هیدرولیک و تابلوی فرمان نیز برای کنترل بخش های مختلف در نظر گرفته شود.

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • ادامه یافتن روش های دستی و مته کاری در کاشت نهال/درخت
 • حمل نهاده های مورد نیاز کاشت نهال توسط نیروی انسانی

نوع همکاری مطلوب :

 

 • خرید تضمینی محصول نهایی
 • مشارکت در توسعه و تولید محصول

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه شده باید مشخص شوند:

 • توصیف کلیات و ویژگی های فنی و عملکردی دستگاه
 • شرح دقیق جدول زمان بندی و مراحل طراحی، ساخت، تست و تحویل دستگاه
 • شرح دقیق هزینه های مورد نیاز تولید و ساخت دستگاه
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری سازی، تجاری شده)
 • هر گونه شواهدی در رابطه با عملیات
 • پیش زمینه ها، تجارب و تخصص های مرتبط با مساله مورد نظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

معمولی

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/06/29 RFP دانلود فایل
ارسال پاسخ