یک شرکت بزرگ دامپروری در کشور تمایل دارد در زمینه رفع مشکل فاضلاب (پساب) تولیدی مربوط به واحدهای پرورش گاوهای شیری با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ957242317
تاریخ اعلام :95/07/03
تاریخ انقضا : 95/08/15


عنوان نیاز فناورانه :

رفع مشکل فاضلاب (پساب) تولیدی

پیشینه موضوع :

 

در دهه گذشته، فاضلاب‌های صنعتی به دلایل متعددی مورد توجه جدی قرار گرفته ‌اند. ازجمله این دلایل می‌توان به وجود مواد و ترکیبات شیمیایی و سمی، خاصیت خورندگی بالا، خاصیت اسیدی و قلیایی زیاد و همچنین کاهش قابل‌توجه تعداد ارگانیسم‌های زنده در آن‌ها اشاره کرد. آلاینده‌های موجود در پساب واحدهای صنعتی ازجمله دامداری‌ها ویژگی‌هایی دارند که تصفیه آن‌ها بیش از فاضلاب‌های انسانی بر سلامت انسان‌ها و محیط‌زیست و همچنین چرخه اقتصادی کشور مؤثر است. ترکیبات آلی طبیعی و مصنوعی، نمک‌ها، ترکیبات اسیدی و قلیایی و همچنین مواد معلق و کلوئیدی که در فاضلاب‌های صنعتی ازجمله دامداری‌ها یافت می‌شوند، سبب اختلال در سیستم تصفیه بیولوژیک می‌شوند. همچنین مواد شناور موجود در این پساب‌ها از نفوذ نور و اکسیژن به داخل آب ممانعت می‌کند و فعالیت فتوسنتز نیز دچار اختلال می‌شود. ترکیبات شیمیایی سمی مثل آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها همراه با فرآیند شست و شوی واحدها به فاضلاب وارد می‌شوند و از سوی دیگر ترکیبات مغذی موجود در پساب دامداری‌ها ازجمله ازت و فسفر در ایجاد اوتریفیکاسیون مؤثر هستند. مجموعه این عوامل سبب شده است تا بحث تصفیه پساب واحدهای تولیدی صنعتی که دامداری‌های بزرگ صنعتی نیز ازجمله آن می‌باشند ازنظر تأمین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم به‌ویژه شهرک‌های مسکونی اطراف دامداری‌ها، حفظ شرایط سالم محیط‌زیست و بازیابی حجم عمده آب موجود در این پساب‌ها اهمیت روزافزونی پیدا کند.

لذا فاضلاب‌ها یکی از عوامل آلودگی محیط‌زیست هستند و باید آن‌ها را پالایش و تصفیه نمود. علاوه بر این موضوع کاربرد دوباره فاضلاب‌ها به علت نیاز روزافزون به آب، روزبه‌روز بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. به دلیل کم بودن و گرانی آب آشامیدنی، استفاده از فاضلاب‌های پالایش‌شده برای مصارف غیر خانگی مانند شستشو و آبیاری در بخش دامداری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. البته باید یادآور شد که کاربرد فاضلاب‌های تصفیه‌شده برای مصرف‌های آشامیدنی به دلایل اقتصادی و روانی هنوز در جهان جنبه گسترده و عملی به خود نگرفته است درصورتی‌که استفاده دوباره از فاضلاب‌های تصفیه‌شده و فرستادن آن در شبکه شهری برای آبیاری فضاهای سبز و مصرف‌های صنعتی روزبه‌روز در نقاط بیشتری از جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

حوزه تخصصی :

شیمی , نانو , محیط‌زیست

شرح نیاز فناورانه :

 

دامداری‌های صنعتي يکي از صنايع با آلايندگي بسيار بالا به‌حساب می‌آیند. ميزان شاخص آلايندگي COD در پساب خروجي آن‌ها بيش ppm 35000 می‌باشد درحالی‌که مقدار اين پارامتر در استاندارد محیط‌زیست ppm 100 می‌باشد. همچنين در شاخص BOD مقدار ذرات معلق تا ppm 10000 می‌رسد، درحالی‌که عدد استاندارد ppm 200 می‌باشد. لذا اين صنعت به‌شدت نياز به احداث واحدهاي تصفیه‌خانه پساب دارد.

در حال حاضر روش‌های مرسوم تصفيه فاضلاب، روش بيولوژيکي هوازي، بی‌هوازی، روش شيميايي شناورسازی، فيلتراسيون، جداسازي فيزيکي، لاگون‌ها، بسترهاي جذبي يا ترکيب اين روش‌ها می‌باشد. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که تنها یکی از روش‌های ذکرشده قادر به حل همه مشکلات مربوط به فاضلاب باشد و در اکثر موارد نیاز به بهره‌گیری از روش‌های تلفیقی می‌باشد. مشکل اصلي پساب دامداري، وجود ذرات معلق بسيار زياد در آن است که در اثر فشار بالاي سپراتور به حالت کاملاً پايدار تبديل می‌شود و همين ذرات يکي از عوامل اصلي آلايندگي اين پساب می‌باشند؛ بنابراین مشکل اصلی این نوع پساب این است که با هیچ‌یک از روش‌های مرسوم و شناخته‌شده مانند تصفيه بيولوژيکي، سیستم‌های شناورسازي، لاگون‌ها، بسترهای جذبي و غیره قابل جداسازي نيستند.

تاکنون احداث تصفیه‌خانه‌های پساب خروجي از سپراتور در دامداری‌ها، علی‌رغم صرف هزینه‌های فراوان با شکست روبرو بوده است. روش مرسوم مورد استفاده براي بر هم زدن پايداري ذرات معلق، روش شيميايي می‌باشد، البته روش شيميايي مورد نظر نيز بايد پس از انجام آزمايش‌های لازم به حالت کاملاً اصلاح‌شده و تحت شرايط خاص مورداستفاده قرار گيرد؛ اما اين روش داراي معايب بسياري براي استفاده در واحدهاي صنعتي و مخصوصاً دامداری‌ها می‌باشد. هزينه بسيار بالاي مواد مصرفي موردنیاز، به لحاظ اقتصادي طرح را از حالت توجیه‌پذیری خارج می‌نماید. لذا ازیک‌طرف اضافه شدن مواد آلاينده ديگري مانند سولفات‌ها، فسفات‌ها و مواد پليمري و شيميايي به پساب، مستلزم صرف هزینه‌های اضافي می‌باشد؛ اما از سوی دیگر همچنان مشکلات عدم دقت کافی در سيستم به دليل خطاهاي اپراتوري و فرآيندي به قوت خود باقی ‌مانده و سبب عملکرد نامناسب در واحدهاي صنعتي می‌شود.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 15 آبان ماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 10 آذر ماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

ویژگی‌ها و خروجی‌هایی که فناوری‌ها و پیشنهاد‌های مطرح‌شده باید داشته باشد:

 • ميزان شاخص آلايندگي COD در پساب خروجي باید حداکثر ppm 100 ‌باشد
 • میزان شاخص آلایندگی BOD مقدار ذرات معلق باید حداکثرppm 200 می‌باشد
 • قابلیت پیاده سازی و اجرا در اشل صنعتی را داشته باشد
 • تغییرات عمده در ساختار فیزیکی موجود در واحدها ایجاد نکند.
 • برای دام اثرات منفی و مضر نداشته باشد.
رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • با توجه به حجم و ماهیت فاضلاب تولیدی، رویکردهای مبتنی بر روش‌های صرفاً شیمیایی و روش‌های بسیار پرهزینه چندان موردنظر نمی‌باشد.

نوع همکاری مطلوب :

 

 • مشارکت در توسعه
 • خرید تضمینی خدمت

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی و عملکردی فناوری پیشنهادی برای حل مشکل فاضلاب
 • تشرح دقیق جدول زمان بندی و مراحل اجرای روش مورد نظر
 • تشریح دقیق هزینه‌های موردنیاز برای اجرای طرح و دستیابی به فناوری مطلوب
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری‌سازی، تجاری شده)
 • هرگونه شواهدی در رابطه با عملیات
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/07/03 RFP دانلود فایل
ارسال پاسخ