یک شرکت بزرگ عمرانی در نظر دارد به‌منظور کسب دانش فنی و تولید الیاف بازالت با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ9507231014
تاریخ اعلام :95/07/14
تاریخ انقضا : 95/08/25


عنوان نیاز فناورانه :

کسب دانش فنی تولید الیاف بازالت

پیشینه موضوع :

 

سال‌هاست که صحبت از مضرات زیست‌محیطی و آسیب‌های الیاف شیشه (معروف به پشم‌شیشه) شنیده می‌شود. علاوه بر آثار زیست‌محیطی مخرب این محصول، نقش آن بر سلامت انسان هم زیر سؤال رفته است. از دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد، سرطان‌زا بودن پشم‌شیشه، ایجاد حساسیت پوستی، ایجاد مشکلات تنفسی و موارد بسیار دیگری مطرح شد. هرچند بیشتر این ادعاها رد شدند، زمینه برای ورود یک جایگزین بی‌دردسرتر بسیار ارزان‌تر فراهم شد، این محصول جایگزین، «الیاف بازالت» است. الیاف بازالت در تجارت الیاف صنعتی- معدنی بین ۲ دسته الیاف شیشه‌ای مخصوص و الیاف کربن قرار می‌گیرد. تولید تجاری این الیاف ابتدا در روسیه و اوکراین آغاز شد ولی در سال‌های اخیر قیمت‌های رقابتی الیاف بازالت همراه با خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی مطلوب آن‌ها نظر شرکت‌های تولیدکننده الیاف و مؤسسات تحقیقاتی اروپایی را به خود جلب کرده است.

الیاف شیشه و کربن در صنعت به‌صورت متداول مورداستفاده قرار می‌گرفت. الیاف بازالت با وجود مشابهت بسیار با الیاف شیشه و حتی مشابهت فرآیند تولیدی، ویژگی‌های مقاومتی بهتری نسبت به آن دارد. الیاف بازالت برخلاف الیاف شیشه در مقابل محیط قلیایی، مواد اسیدی و نمکی بسیار مقاوم است و به همین خاطر در بتن، پل‌ها و سازه‌های دریایی کاربرد وسیعی دارد.
در مقایسه با الیاف کربن و آرامید (الیاف مصنوعی)، الیاف بازالت در بازه دمایی وسیع‌تری (۲۶۹- تا ۶۵۰+ درجه سانتی‌گراد) کاربرد دارد و در برابر اکسیداسیون، تشعشع،‌ تراکم و نیروهای برشی بسیار مقاوم‌تر است. از طرفی ضخامت الیاف بازالت بین ۹ تا ۱۳ میکرون است. حداقل حد زیستی و زیست‌محیطی تعریف‌شده مجاز در استفاده از الیاف برای ساخت ورق‌های بتنی تقویت‌شده با الیاف، ۵ میکرون است و بنابراین الیاف بازالت به‌عنوان جایگزین مطلوبی برای آزبست در ورق‌های سیمانی مسلح شده است.

حوزه تخصصی :

شیمی , مواد – پلیمر , مواد – کامپوزیت , مواد – متالورژی , عمران

شرح نیاز فناورانه :

 

الیاف بازالتی (آتش‌فشانی) علاوه بر اینکه عملکرد بهتری نسبت به الیاف شیشه در استحکام، تحمل دما، دوام و مقاومت در برابر پرتوی فروسرخ دارند، جایگزین مناسبی نیز به لحاظ اقتصادی برای این الیاف محسوب می‌شوند. الیاف بازالت ویژگی‌های کشساني فوق‌العاده‌ای (مدول کششي يا مدول يانگ بالا) دارند و جايگزين بی‌نقصی براي الياف کربن و آراميد در بسياري از کاربردها محسوب می‌شوند. رشته‌های تهیه‌شده از صخره‌های آتش‌فشانی کاملاً خنثي هستند، تهديد زیست‌محیطی ندارند و به‌راحتی در انواع رزین‌ها و پلاستیک‌های صنعتي به کار گرفته می‌شوند. اين الياف نيازهاي بازار جهاني مواد تقویت‌شده و محصولات کامپوزيتي پيشرفته را برآورد ساخته است و می‌توانند در شاخه‌های گوناگون صنعت ازجمله هوافضا/ هوانوردي، خودرو، عمران، ساخت‌وسازهای زيرزميني، جاده، لوله و تأسيسات، تجهيزات مقاوم در برابر خوردگي، دريايي، امنيتي و دفاعي، ساخت‌وسازهای دريايي، عايق سازي و... به کار گرفته شوند.

ایران ذخایر بازالت زیادی دارد اما هنوز از آن‌ها بهره‌برداری نشده است و چندین سال است که کشورهای جهان شروع به تولید الیاف بازالت کرده‌اند اما ایران از قافله جهانی تولید این الیاف عقب افتاده است. درحالی‌که در کشور عزیزمان منابع زیاد بازالت را می‌توان مشاهده کرد؛ منابعی که می‌توانند ثروت‌های قابل‌توجهی برای کشور به همراه داشته باشند.

همچنین بهره‌برداری از منابع بازالت و تولید الیاف از آن، نیاز به سرمایه‌گذاری‌ سنگینی ندارد. برآورد می‌شود که برای ساخت یک کارخانه تولید الیاف بازالت که ظرفیت تولید ۲۰ تا ۲۵ هزار تن در سال داشته باشد، تنها حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است. ازاین‌رو این شرکت بزرگ عمرانی تمایل دارد در زمینه کسب دانش فنی و تولید الیاف بازالت با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید. همچنین باید اشاره داشت که هدف این شرکت عمرانی از کسب دانش فنی الیاف بازالت، تولید میلگرد بازالت می‌باشد، لذا این الیاف باید قابلیت به‌کارگیری در تولید میلگرد بازالت را داشته باشند.

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته، تکنولوژی تولید این میلگردها موجود می‌باشد و در ایران نیز معادن سنگ بازالت، بسیار زیاد است پس باید بتوان از منابع فراوان و غنی سنگ بازالتی در ایران، ازجمله انواع گوناگون روینگ، الیاف سوزنی و رشته‌های تابیده بازالت، در تولید الیاف بازالت بهره جست تا در صورت تولید این نوع میلگردها، ضمن تنوع در بازار مصالح، هزینه‌های ساخت نیز کاهش پیدا ‌کند.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 25 آبان ماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 15 آذرماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

ویژگی‌ها و خروجی‌هایی که فناوری‌ها و پیشنهاد‌های مطرح‌شده باید داشته باشند:

 • استحكام كششی 25- 20 درصد بالاتر از الیاف شیشهE
 • مقاومت شیمیایی بهتر نسبت به الیاف شیشهE معمولی
 • زیان نرساندن به محیط‌زیست و قابلیت بازیافت پذیری آسان‌تر پلاستیک‌های تقویت‌شده با الیاف بازالت (BFRP) نسبت به GFRP
 • گستره دمایی وسیع‌تر تا 580 درجه سانتی‌گراد
 • میلگرد بازالت تولیدشده، خواص حداقل مساوی یا بزرگ‌تر از میلگردهای فولادی ساختمانی A3 را داشته باشد
رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • هزینه تولید اولیه زیاد برای رسیدن به این تکنولوژی

نوع همکاری مطلوب :

 

 • مشارکت در تولید
 • سرمایه گذاری مشترک

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • ارائه طرحی برای تولید میلگرد با مشخصات فنی هم‌رده یا بالاتر از میلگردهای موجود
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری‌سازی، تجاری شده)
 • هرگونه شواهدی در رابطه با عملیات
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/07/14 RFP دانلود فایل
ارسال پاسخ