شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت بزرگ تولیدی در نظر دارد در زمینه کاهش مقاومت زمین به حد استاندارد در سیستم ارتینگ با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252326
تاریخ اعلام : 95/08/17
تاریخ انقضا : 95/09/26


عنوان نیاز فناورانه :

کاهش مقاومت زمین به حد استاندارد در سیستم ارتینگ

پیشینه موضوع :

 

سیستم زمین (ارتینگ) سامانه‌ای متشکل از چاه ارت و سیم متصل به چاه است که وظيفه اصلي آن انتقال کامل جریان‌های الکتریکی ناخواسته به زمين می‌باشد. دو نوع سیستم زمین وجود دارد: سیستم زمین الکتریکی و سیستم زمین حفاظتی. هدف از ایجاد سیستم زمین الکتریکی حفظ عایق‌بندی تجهیزات و محدود کردن اضافه ولتاژها و کمک به عملکرد صحیح لوازم و مدارها با قطع مدارهای معیوب است. وظیفه سیستم زمین حفاظتی، قطع مدارهای معیوب برای حفظ سلامت و ایمنی افرادی است که با تجهیزات الکتریکی کار می‌کنند.

هنگام بروز اتصال کوتاه در تجهیزات برقی، هر چه مقاومت اتصال زمین در سیستم ارتینگ کم‌تر باشد، حرکت جریان به سمت زمین با مقاومت کمتری روبه‌رو می‌شود و حداکثر جریان از فیوز عبور می‌کند که این امر باعث سوختن فیوز و قطع مسیر جریان می‌شود و از خسارت به تجهیزات جلوگیری می‌کند.

 

شرح نیاز فناورانه :

 

برای حفاظت از تجهیزات الکتریکی کارخانه و کاهش نویز در تجهیزات ابزار دقیق ، کم بودن مقاومت اتصال به زمین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما شرایط زمین در محل احداث کارخانه به‌گونه‌ای است که روش‌های معمول ارتینگ برای دست‌یابی به حد استاندارد کم‌تر از 2 اهم برای مقاومت اتصال به زمین کارساز نبوده‌اند. بااینکه زمین منطقه از رطوبت مناسبی برخوردار است، اما زمین در محل احداث کارخانه حالت سنگلاخی و کوهستانی دارد و مطالعات زمین‌شناسی نشان داده است که برای دست‌یابی به رطوبت مناسب باید چاه‌هایی با عمق 80 متر حفر شود که با روش‌های معمول حفاری امکان‌پذیر نیست.

در زمان راه‌اندازی کارخانه برای دست‌یابی به کمترین مقاومت اتصال زمین، یک سیستم ارتینگ سطحی شامل 4 چاه ارت مجزا برای تجهیزات ابزار دقیق و 8 چاه ارت برای تجهیزات الکتریکی قدرت اجرا شده است. علاوه بر این در کنار مرکز کنترل کارخانه 4 چاه ارت ابزار دقیق دیگر ساخته شده است که مختص ارتینگ مرکز کنترل می‌باشد. عمق هر یک از چاه‌‌ها در حدود 8 متر است و حفر چاه‌هایی با عمق بیشتر با ابزارهای معمول حفاری ممکن نبوده است. در زمان راه‌اندازی سیستم ارتینگ علی‌رغم همه تلاش‌ها مقاومت زمین حدود 12 اهم بوده است و در حال حاضر به حدود 20 اهم رسیده است. برای اندازه‌گیری مقاومت زمین از روش افت ولتاژ (Fall-of-Potential) با ۲ میله تست استفاده می‌شود.

برای بهبود عملکرد سیستم ارتینگ تاکنون روش‌های مختلفی نظیر مرطوب نگه‌داشتن دائمی چاه‌های ارت، استفاده از سوپربنتونیت‌ها برای پرکردن چاه‌ها و ... امتحان شده که پاسخگو نبوده و مشکل ارتینگ کارخانه همچنان به قوت خود باقی است. مسئولان کارخانه به دنبال روش‌های نوین اجرای ارتینگ یا راهکارهای نوآورانه برای این منطقه خاص، جهت دست‌یابی به حد استاندارد کم‌تر از 2 اهم برای مقاومت اتصال زمین در سیستم ارتینگ کارخانه هستند. لازم به ذکر اینکه برای اجرای مش ارت سطحی ، فضای موجود محدود به مساحتی به اندازه 10×150 متر خواهد بود.

در حال حاضر، عملکرد نامناسب سیستم ارتینگ کارخانه باعث شده تجهیزات حفاظتی محلی کارخانه به‌موقع در برابر آسیب‌های احتمالی واکنش نشان ندهند. این مشکل تاکنون چندین بار باعث خاموش شدن(shut down) کامل کارخانه شده که راه‌اندازی مجدد آن هزینه‌های زیادی برای شرکت داشته است. از طرفی عملکرد نامناسب سیستم ارتینگ در فعال‌سازی به‌موقع تجهیزات حفاظتی باعث آسیب‌های زیادی به تجهیزات الکتریکی کارخانه به‌ویژه تجهیزات ابزار دقیق شده و تاکنون تعداد زیادی از تجهیزات ابزار دقیق به‌خصوص PLC ها به‌طور کامل سوخته و با نمونه‌های نو جایگزین شده‌اند. همچنین کنترل دما در کارخانه به دلیل وجود راکتورهای حرارتی از حساسیت بالایی برخوردار است. برای اندازه‌گیری دما از سنسورهای ترموکوپل استفاده می‌شود که در حال حاضر به دلیل عملکرد نامناسب سیستم ارتینگ ابزار دقیق در حذف نویزها، گاهاً خطاهای قابل‌توجهی دارند. این مشکل در سایر سنسورهای اندازه‌گیری هم وجود دارد و باعث اختلال در فرآیندهای کنترلی شده است، لذا این شرکت بزرگ تولیدی در نظر دارد در زمینه کاهش مقاومت زمین به حد استاندارد در سیستم ارتینگ با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 26 آذرماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 15 دی‌ماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

ویژگی‌ها و خروجی‌هایی که فناوری‌ها و پیشنهاد‌های مطرح‌شده باید داشته باشند:

 • طرح پیشنهادی، مقاومت اتصال زمین را به حد استاندارد کم‌تر از 2 اهم برساند.
 • طرح پیشنهادی با توجه به شرایط خاص زمین محل احداث کارخانه قابل پیاده‌سازی باشد (با توجه به اینکه کارخانه در جنوب شرقی شهر دزفول واقع شده است، زمین در محل احداث کارخانه حالت سنگلاخی و کوهستانی دارد و مطالعات زمین‌شناسی نشان داده است که برای دست‌یابی به رطوبت مناسب باید چاه‌هایی با عمق 80 متر حفر شود که با روش‌های معمول حفاری امکان‌پذیر نیست).
 • طرح پیشنهادی دارای توجیهات علمی و فنی مناسب باشد و قابلیت پیاده سازی در اشل صنعتی را دارا باشد (طرح‌هایی که قبلاً در کارخانه‌هایی با مشکل مشابه اجرایی شده باشند از اولویت برخوردار هستند).
رویکردهای قابل بررسی :

 

 • اجرای مش ارت سطحی در یک سطح بزرگ تا رساندن مقاومت زمین به حد استاندارد کمتر از 2 اهم(برای اجرای این طرح یک فضای خالی 10 در 150 متری در کارخانه وجود دارد.)
 • اجرای چاه عمیق با عمق حدود 80 متر برای رسیدن به رطوبت مناسب زمین(حفر چاه عمیق به علت سختی زیاد زمین در محل احداث کارخانه با روش‌های معمول حفاری ممکن نیست و نیاز به تجهیزات حفاری عمیق دارد.)

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • سطح و مش بندی‌های کوچک با چاه‌هایی به عمق 8 متر مناسب نیستند. در حال حاضر سیستم ارتینگ کارخانه با این شرایط اجرا شده و پاسخگو نبوده است.
 • استفاده از بنتونیت‌های(Bentonit) موجود در بازار هرچند قوی مناسب نیست. این روش قبلاً با قوی‌ترین بنتونیت‌های موجود(سوپر بنتونیت‌ها) مورد ارزیابی قرار گرفته است.

نوع همکاری مطلوب :

 

 • خرید تضمینی خدمت
 • مشارکت در اجرا

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل طراحی، تست، اجرا و تحویل
 • شرح هزینه‌های موردنیاز در اجرا طرح
 • هرگونه شواهدی در رابطه با عملیات
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/08/17 RFP دانلود فایل
ارسال پاسخ