شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت بزرگ کشاورزی در نظر دارد در زمینه "کنترل مگس‌های میوه" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید، لذا از کلیه فناوران، مؤسسات، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت به عمل می‌آورد تا برای ارائه پیشنهاد در این زمینه اقدام نمایند.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252338
تاریخ اعلام : 95/09/28
تاریخ انقضا : 95/11/08


عنوان نیاز فناورانه :

كنترل مگس‌هاي ميوه

پیشینه موضوع :

 

مگس مدیترانه (با نام علمی Ceratitiscapitata از راسته Diptera و خانواده Tephriditidae)، عموماً به‌عنوان مهم‌ترین آفت کشاورزی در دنیا شناخته می‌شود. این آفت با تجارت جهانی میوه و سبزیجات در تمام قاره‌ها و روی میزبان‌های زیادی توسعه پیدا نموده است و قابلیت واردکردن خسارت به بیش از 250 نوع میوه و سبزی را دارد. این آفت در شرايط آب و هوایي شمال کشور به نارنج‌های تازه رنگ گرفته، انواع مركبات (به‌غیراز لیموترش) و میوه‌هایی مانند ازگيل و خرمالو نیز صدمه می‌رساند. طبق گزارشات، آفت مذكور عامل صدها میلیون دلار خسارت سالیانه به محصولات در کشورهای مختلف است. با توجه به پلي فاژ بودن در صورت وجود شرايط مناسب، اين آفت می‌تواند به محصولات کشاورزی آلودگي بسيار زياد و خسارات جبران‌ناپذیری را وارد نمايد.

 سابقه فعاليت اين آفت در ايران در سال‌های اول با جمعيت كم و پراكنده در بعضي نواحي خراسان، قم، ساوه، يزد، اطراف تهران و كرج در باغات هلو و در سال 1359 در ساری روی نارنگی مشاهده گرديد. اين آفت عمدتاً در استان‌های گرگان، گیلان، مازندران و فارس پراکنده شده است و در این 4 استان بیشتر مرکبات را به‌عنوان میزبان آلوده می‌کند و در استان‌های دیگر (خراسان، كرمانشاه، گلستان و ...) به سایر درختان میوه خسارت وارد می‌کند. مناطق شمال كشور ازنظر شرايط آب و هوايي براي فعالیت اين آفت فوق‌العاده مساعد می‌باشد اما با توجه به سوابق اين آفت در كشورهاي اروپايي استقرار اين آفت در نقاط مختلف کشور نیز دور از انتظار نبود که در حال حاضر نیز اتفاق افتاده است. نارنگي یکی از میزبان‌های مهم این حشره است که در استان مازندران خصوصاً اطراف ساري به‌شدت نسبت به اين آفت حساسیت نشان داده است (به‌طورکلی خسارت این آفت به محصولات مختلف حدود 25 درصد می‌باشد).

حوزه تخصصی :

هسته‌ای , محیط‌زیست , فیزیک , کشاورزی

شرح نیاز فناورانه :

 

مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از مخرب‌ترین آفات کشاورزی در جهان است. به علت انتشار وسیع آن در جهان و تحمل شرایط آب‌وهوای سرد و دامنه میزبانی وسیع، بالاترین خسارت اقتصادی در بین گونه‌های مگس میوه را به محصولات کشاورزی وارد می کنند. مگس مديترانه بسيار پلي فا‍‍ژ است و به انواع زيادي از میوه‌های سردسيري و نيمه گرمسيري خسارت می‌زند. به‌طورکلی اين آفت 300 ميزبان مختلف شامل درختان ميوه دانه‌دار، هسته‌دار و مركبات، گل‌ها، سبزيجات در جهان دارد. با توجه به پلي فاژ بودن اين آفت در صورت وجود شرايط مناسب می‌تواند آلودگي بسيار زياد و خسارت جبران‌ناپذیری وارد نمايد. ضرورت انجام اين طرح را می‌توان در جلوگيري از آلودگي میزبان‌ها در مناطق مختلف به دليل عدم وجود روش منسجم و مشخص در كنترل آفت مورد نظر ذكر نمود. طی سال‌ها تحقیق متمادی بر روی این حشره مشخص شده است که یکی از مؤثرترین روش‌ها در کنترل این آفت و به‌طورکلی مگس‌ها، روش هسته‌ای نابارورسازی می‌باشد.

معمولاً زماني كه براي كنترل آفتي از يك روش خاص نمی‌توان نتيجه گرفت از روش تلفيقي استفاده می‌گردد به اين معني كه تلفيق چند روش مثلاً روش استفاده از تله‌های مختلف، روش بيولوژيك و روش هسته‌ای توأماً می‌تواند در كنترل حشره و كاهش ضايعات حاصله بر روي ميوه نقش اساسي را ایفا نمايد.

مكانيسم عمل این آفت بدین‌صورت است كه آفت در زير پوست ميوه تخم‌ریزی می‌کند و پس از تفریخ تخم‌ها، لاروها بی‌درنگ به درون میوه می‌روند و از گوشت آن تغذیه می‌کنند. میوه‌های آلوده دچار گنديدگي و پوسيدگي می‌شوند و زودتر از موعد ریزش می‌کنند. با توجه به شرایط زیستی آفت، روش‌ شیمیایی یا روش شناخته‌شده دیگری قادر به کنترل حشره نیست، بنابراین با توجه به عدم كنترل آفت نامبرده به روش‌های معمول بخصوص روش شيميايي، استفاده از روش هسته‌ای نابارورسازي و رهاسازی آن‌ها در طبيعت به‌منظور رقابت با مگس‌های طبيعي از مهم‌ترین روش‌های مدنظر می‌باشد. لازم به ذكر است كه روش نابارورسازي از روش‌های موفقیت‌آمیزی است كه برای کنترل مگس‌ها استفاده می‌شود، لذا این شرکت بزرگ کشاورزی در نظر دارد در زمینه "کنترل مگس‌های میوه" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 8 بهمن‌ماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 30 بهمن‌ماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • شناسایی و هویت گذاری گونه مگس مدیترانه و امکان پرورش آزمایشگاهی و تولید انبوه آفت در آزمایشگاه
 • مدنظر قرار دادن کلیه فرا سنجه‌های زیستی و تولیدمثلی مگس‌های مدیترانه‌ای‌ بالغ
 • مورد آزمون قرار دادن دزهای مختلف پرتودهی برای دست‌یابی به بهترین عملکرد
 • ارائه راه‌حل عملی و مطلوب برای کنترل آفت مگس مدیترانه در محصول مرکبات با انجام مطالعات دز عقیمی در نسل‌های اول و دوم و در نهایت رهاسازی آزمایشی مگس‌های مدیترانه‌ای بالغ در باغ و بررسی عملکرد آن‌ها در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت
 • داشتن استاندارهای محیط‌زیست در روش پیشنهادی
رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

 • ایجاد و توسعه فناوري به‌کارگیری روش‌های هسته‌اي در كنترل آفات
 • ایجاد و توسعه استفاده از حشرات نابارور در کنترل آفات محصول مرکبات
 • به‌کارگیری فناوری هسته‌ای و استفاده کاربردی از تکنیک حشرات عقیم جهت کنترل مگس مدیترانه‌ای

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • تداوم استفاده از روش‌های سنتی، پرهزینه و کم بازده مرسوم در کنترل آفات باغ‌های میوه

نوع همکاری مطلوب :

 • مشارکت در تحقیق و توسعه

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل طراحی، ساخت، تست و تحویل
 • شرح هزینه‌های موردنیاز تولید و ساخت
 • تشریح کلیه مراحل فنی و عملکردی فناوری کنترل مگس مدیترانه‌ای
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری‌سازی، تجاری شده)
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

معمولی

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/09/28 RFP دانلود فایل
95/09/28 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ