شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت بزرگ حفاری چاه‌های نفت و گاز در نظر دارد درزمینه " طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ دائمی فشار و دمای درون چاه‎های نفت و گاز" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید، لذا از کلیه فناوران، مؤسسات، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت به عمل می‌آورد تا برای ارائه پیشنهاد در این زمینه اقدام نمایند.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252343
تاریخ اعلام : 95/11/02
تاریخ انقضا : 95/12/12


عنوان نیاز فناورانه :

طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ دائمی فشار و دمای درون چاه‎های نفت و گاز

پیشینه موضوع :

 

در حدود 20 سال پیش، سیستم‎های دائمی برای مانیتورینگ دما و فشار در داخل Down hole پیش معرفی شدند. در سیستم قدیمی، گیج دما و فشار داخل یک پکیج قرار گرفت و با استفاده از یک لاین نرم و صاف داده‌ها‌ انتقال می‎یافت. در سیستم‎های مدرن، سنسورهای دما و فشار طراحی‌شده برای نصب دائمی در Down hole مورد استفاده قرار گرفته‌اند که این سیستم‌ها قادرند فشار آنالوس و tubing را مانیتور کنند و همچنین می‌توانند با استفاده از عبور جریان دو فازی مایع از داخل یک ونتوری دبی جریان را نیز مشخص کنند. دستگاه‎های ثبت کننده مختلفی نیز ممکن است در wellhead مورد استفاده قرار گیرد که بتوانند داده‌های دیگری را ثبت کنند و آن‌ها را انتقال دهند.

ضمنا سیستم مانیتورینگ چاه‎ها مجهز به تجهیزاتی نظیر سنسورهای دائمی برای Down hole، سنسورهای سطحی، کنترل‌کننده‌های سطحی، (Remote Terminal Unit (RTU، کنترل از راه دور (از طریق رادیو، خط تلفن، Leased lined، private network و غیره) و نرم‌افزارهای کاربردی برای کنترل ایمنی چاه و تولید بهینه و افزایش ضریب بازیافت آن هستند. سیستم‎های مانیتورینگ این امکان را فراهم می‎آورند تا بتوان چاه‎ها و مخازن را به‌صورت آنلاین از راه دور مانیتور کرد به‌طوری‌که فاصله محل کار تا چاه ممکن است به هزاران کیلومتر برسد. همچنین اجازه می‎دهد تولید، نگهداری و مدیریت میدان تا زمان عمر مخزن (از ابتدای حفاری تا مرحله ثانویه برداشت) بهینه گردد. لازم به ذکر است، اندازه‌گیری پارامترهای مختلف نظیر دما، فشار، دبی و غیره می‎تواند به سطح انتقال یابد. فرآیند SRO) surface read out) دارای مزایای قابل‌توجهی ازجمله تولید داده به‌صورت آنلاین است.

شکل (1) کلیه بخش‎های مربوط به تجهیزات و چگونگی ارسال این اطلاعات به سطح را به‌صورت شماتیک نشان می‎دهد. همچنین بخش‎های جزئی مربوط به بخش درون‌چاهی در شکل (2) نشان داده شده است.

شکل (1) بخش‎های مربوط به تجهیزات و چگونگی ارسال این اطلاعات به سطح

 

شکل (2) بخش‎های جزئی مربوط به بخش درون‌چاهی

حوزه تخصصی :

مواد – متالورژی , نفت , کنترل و ابزار دقیق , الکترونیک , مخابرات , مکانیک , رایانه

شرح نیاز فناورانه :

 

در مهندسی و مدیریت مخازن، داشتن اطلاعات دقیق و به‌روز از پارامترهای درون‌چاهی مانند دما، فشار و دبی سیال اولین قدم در راستای هوشمندسازی چاه‎ها و مخازن است. شرکت‎های داخلی تاکنون به دلیل تحریم‎ها از این اطلاعات محروم بوده‎اند و شرکت‎های سازنده این تکنولوژی نیز به دلیل پیشرفته بودن این سیستم‌ها محدود هستند. به همین دلیل مهندسین مخازن تاکنون مجبور به تخمین پارامترهای درون‌چاهی بر اساس اطلاعات سطحی بوده‎اند که این اطلاعات از طرفی دقت پایینی دارد و از طرف دیگر در بازه زمانی طولانی به‌روز می‎شوند.

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در این زمینه، دستگاه اندازه‌گیری فشار و دمای چاه‌های نفت و گاز که در دسته تجهیزات درون‌چاهی قرار دارد از چهار بخش اصلی حسگرها، بردهای الکترونیک، باطری و بدنه ابزار تشکیل شده‌اند. با نصب این دستگاه، اندازه‎گیری پارامترهایی نظیر دما و فشار و دبی و غیره به‌صورت آنلاین مهیا می‌شود که بر اساس آن می‎توان اطلاعات کاملی از چاه به دست آورد. این سنسورها برخی در سطح و برخی در عمق نصب می‎شوند که در حقیقت به دودسته نصب در Surface و نصب در Down hole دسته‎بندی می‎گردند:

با توجه به اینکه این سنسورها می‎توانند در Down hole نصب شوند لذا باید این قابلیت را داشته باشند تا دمای بالای درون چاه را تحمل کنند و همچنین باید به‌گونه‌ای ساخته شوند که بتوانند در دمای بالاتر از 200 درجه سانتی‌گراد و در فشار تا psi ۲۰۰۰۰ عملکرد مناسبی داشته باشند و برای مدت‌زمان طولانی قابل استفاده باشند. بنابراین به‌کارگیری از مواد مناسب در ساخت این‌گونه تجهیزات ازجمله مواردی است که باید با دقت انتخاب گردد. نکته دیگری که باید مدنظر قرار گیرد این است که اطلاعاتی که توسط این سنسور اندازه‎گیری می‎شود باید به مکانی دورتر از سطح فرستاده شود که برای این کار انرژی قابل‌توجهی لازم است که باتری خورشیدی یکی از این تأمین‌کننده‌های انرژی است.

زمانی که سنسور در Down hole نصب شد باید اطلاعات جمع‌آوری‌شده را انتقال دهد که این کار از طرق مختلفی نظیر وایرلس و غیره انجام می‎گیرد. این سیستم از داخل پکر و از طریق tubing وارد آنالوس شده و در مکان مناسب قرار می‌گیرد که برای این کار از ابزارهای متعددی برای تثبیت آن استفاده خواهد شد.

در گذشته برای مدیریت و توسعه مخازن و جمع‌آوری داده‌ها، از تست‌ها و لاگ‌هایی استفاده می‌گردید که پیش از شروع تولید گرفته می‌شد. این داده‎ها مدت‌ها بعد جمع‌آوری می‌شد و ممکن بود ماه‎ها و بلکه سال‌ها به طول انجامد که همین امر مشکلاتی را در تولید ایجاد می‎کرد. لذا برای کاهش هزینه و زمان، جهت‎گیری‎ها به سمت نصب و راه‌اندازی سیستم‌های دائم مانیتورینگ پیش رفت تا با این تکنولوژی داده‎ها ثبت و سپس به سطح فرستاده شوند که این اطلاعات می‎تواند در تولید مؤثر باشند و به‌تبع آن بر طول عمر چاه تأثیر گذارند. به همین دلیل این هدف در مورد مخازن نفتی ایران نیز مدنظر قرار گرفته است که برداشت هوشمندانه از آن‌ها موجب افزایش تولید در بلندمدت خواهد شد. بدین منظور باید رفتار مخازن و چاه‎ها در نرم‌افزارهای ویژه‎ای تحلیل شوند. مهم‌ترین داده‎های ورودی نرم‌افزارهای مذکور اطلاعات درون‌چاهی از لایه‎های مختلف بوده که تاکنون در ایران انجام نشده است، لذا این شرکت بزرگ حفاری چاه‌های نفت و گاز در نظر دارد درزمینه " طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ دائمی فشار و دمای درون چاه‎های نفت و گاز" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 12 اسفند‌ماه 95)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 27 اسفندماه 95)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • سیستم باید بتواند حداقل 32bps روی 2000 متر انتقال اطلاعات انجام دهد.
 • در دمای 200 درجه سانتی‌گراد و فشار 20000psi عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • عمر سیستم در چاه‎هایی با دمای 200 درجه سانتی‎گراد باید حداقل 5 سال باشد.
 • پارامترهای نظیر دما، فشار و دبی قابل جمع‎آوری بصورت آنلاین باشند و این پارامترها با خطای 0.1 درصد اندازه‎گیری شوند.
 • مدیریت هوشمند بهره‎برداری از 50 چاه
رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

(راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله، لزوماً محدود به پیشنهادی‌های زیر نخواهد بود)

 • طراحی و ساخت بورد پردازشی HT
 • طراحی و ساخت پردازشگر بلادرنگ پالس‌های دریافتی سطحی
 • استفاده از قطعات HT در تجهیزات الکترونیکی و نیز پوشش تقویت شده با فولاد ضدزنگ

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • خرید یونیت از تامین کننده‌های خارجی

نوع همکاری مطلوب :

 

 • مشارکت در تحقیق و توسعه
 • خرید تضمینی خدمت

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • شرح اجمالی فناوری/ روش پیشنهادی (اصول، مشخصات و ویژگی‌ها و موارد استفاده)
 • منحصربه‌فرد بودن فناوری/ روش پیشنهادی
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری‌سازی، تجاری شده)
 • چگونگی تامین تجهیزات (از داخل یا خارج)
 • عملکرد کنونی
 • طرح توسعه و تشریح جدول زمان‌بندی و مراحل طراحی، ساخت، تست و تحویل
 • ویژگی‎های عملکردی، مواد و تجهیزات موردنیاز و روش و شرایط اجرای فرآیند
 • شرح هزینه‌های موردنیاز
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

 

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/11/02 RFP دانلود فایل
95/11/02 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ