شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری مجموعه‌ای از دامپروری‌های بزرگ کشور در نظر دارد درزمینه "تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید، لذا از کلیه فناوران، مؤسسات، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دعوت به عمل می‌آورد تا برای ارائه پیشنهاد در این زمینه اقدام نمایند.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252342
تاریخ اعلام : 95/11/12
تاریخ انقضا : 96/03/19


عنوان نیاز فناورانه :

تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین

پیشینه موضوع :

 

تاکنون مطالعات زیادی در خصوص روش‌های مرسوم تشخیص آبستنی در گاوهای شیری ازجمله آزمون رکتوم، اندازه‌گیری هورمونی و سونوگرافی انجام گرفته است، بااین‌وجود هر یک از این روش‌ها معایب و مزایایی دارد که سبب شده است تا دست‌یابی به روشی ایدئال در تشخیص آبستنی با سرعت بالا محقق نگردد و همچنان مطالعات در این زمینه ادامه داشته باشد. در سال 1986 محققان با استفاده از روش رادیو ایمونو اسی حضور PAP را در خون نیز تشخیص دادند. در سال 1990 ساختار مولکولی و توالی آمینواسیدی این پروتئین‌ها مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت و مشخص شد PAP ها در خانواده آسپارتات پروتئینازها هستند و تشابه قابل‌توجهی با رنین و پپسین دارند. در سال 1991 محقق دیگری با آزمایش مواد مترشحه از کوتیلدون‌های گاوی نشان داد که مولکول‌های PAP تک زنجیره‌ای و فاقد باند دی سولفیدی می‌باشند. به دنبال این مطالعات در سال 1997 رابطه بین غلظت PAP در سرم مادر با تعداد جنین‌ها و همچنین سلامت جفت مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های این تحقیق نشان داد غلظت PAP با مراحل مختلف آبستنی و تعداد جنین رابطه معنی‌داری دارد. در سال 2003 وجود این پروتئین‌ها در گونه‌های مختلف نشخوارکننده و غیر نشخوارکننده بررسی شد و در سال 2005 نوعی روش الایزا برای بررسی حضور PAP در سرم طراحی گردید که در تشخیص آبستنی در روز 28 پس از تلقیح موفقیت‌آمیز بود. در سال 2007 نتایج استفاده از روش‌های رادیو ایمونو اسی در شناسایی این دسته پروتئین‌ها در سرم موفقیت‌آمیز بود و امروزه استفاده از این کیت‌های تشخیصی در شناسایی دوقلو بودن جنین‌ها و پیش‌بینی مرگ زودهنگام جنین اهمیت زیادی یافته است. مجموعه یافته‌های بالا نشان می‌دهد این تکنیک در تشخیص آبستنی از اهمیت اقتصادی و علمی بالایی برخوردار است.

حوزه تخصصی :

بایو , سایر

شرح نیاز فناورانه :

 

در بحث مدیریت تولیدمثل، تشخیص دقیق و سریع آبستنی ازنقطه‌نظر حصول و حفظ حداکثر بازدهی در تولیدمثل حائز اهمیت می‌باشد. تأخیر در تشخیص آبستنی موجب افزایش روزهای باز و فاصله گوساله‌زایی می‌شود که پرورش را غیراقتصادی خواهد کرد. مدیریت تولیدمثل یکی از مهم‌ترین اجزای مدیریت در گاوداری‌ها و مهم‌ترین بخش برنامه‌های تشخیص آبستنی در گاوها و تلیسه‌ها می‌باشد. درزمینه تشخیص آبستنی روش‌ها و مطالعات زیادی انجام گرفته است و تاکنون از روش‌های اندازه‌گیری هورمونی، پروتئین‌های سرمی و بررسی از مسیر راست‌روده و همچنین سونوگرافی استفاده شده است. بااین‌حال اغلب این روش‌ها، دقت و سرعت مورد نیاز را ندارند و مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد. متداول‌ترین روش برای تشخیص آبستنی، آزمون راست‌روده است. در سال 1980 روش سونوگرافی برای استفاده در تشخیص آبستنی دام‌های اهلی ابداع شد. این روش قادر به تعیین حیات رویان با استفاده از ضربان قلب در فاصله 32 تا 34 روز بعد از تلقیح می‌باشد. باوجوداینکه استفاده از روش اولتراسونیک دقت بالا و قابلیت تشخیص در فاصله زمانی نسبتاً کوتاه بعد از آبستنی را دارد، در مقایسه با روش رکتال، نیاز به هزینه بالا و زمان زیاد برای مانیتورینگ دارد همچنین درک و تفسیر نتایج، این روش را تخصصی و نیازمند افراد متخصص نموده است که از معایب دیگر این روش به شمار می‌رود. همچنین اخیراً محققان به افزایش 3 تا 5 درصدی خطر مرگ‌ومیر اولیه رویان در گاوهای سونوگرافی شده اشاره کرده‌اند ضمناً هزینه هر سونوگرافی به ازای هر دام در روز 170000 ریال می‌باشد و همچنین هزینه محاسبه‌شده به ازای هرروز باز تا 120 روز بعد از زایش 35000 ریال و برای روزهای بعد از 120 روزگی تا بیش از 60000 ریال افزایش می‌یابد که تأثیر اقتصادی زیادی بر رقابت‌پذیری و سودآوری مجموعه‌های پرورشی با مقیاس بزرگ دارد. استفاده از سایر روش‌ها مثل اندازه‌گیری غلظت پروژسترون در شیر و خون نیز در فاصله زمانی 21 تا 24 روز بعد از تلقیح می‌تواند روش مؤثری باشد. بااین‌حال در برخی موارد غلظت پروژسترون در اواسط دوره فحلی بالا است درحالی‌که دام آبستن نیست. همچنین بالا ماندن غلظت پروژسترون در دامی که بعد از آبستنی دچار مرگ‌ومیر اولیه رویان شده نیز سبب عدم اطمینان نسبت به نتایج روش هورمونی شده است تا جایی که مطالعات دقت این روش را تنها 80 درصد تعیین کرده‌اند. همچنین تأمین کیت‌های گاوی بسیار پرهزینه هستند. امروزه روش‌هایی از قبیل ارزیابی پروتئین خاص آبستنی (PAP) با استفاده از آزمون‌های الایزا (ELISA) و رادیو ایمونو اسی (RIA) مورد بررسی و آزمون قرار گرفته است. بااین‌وجود این روش به‌عنوان یک شیوه متداول در تشخیص آبستنی استفاده نشده است.

در شرایط فعلی که صنعت دامپروری کشور با سرعت هر چه بیشتر به‌سوی علمی شدن می‌شتابد، دستیابی به روش‌های شناسایی با دقت و سرعت بالا و همچنین فاصله زمانی و قیمت تمام‌شده بسیار کمتر از روش سونوگرافی، ازنظر مدیریتی و جنبه اقتصادی اهمیت زیادی دارد، لذا این مجموعه‌ از دامپروری‌های بزرگ کشور در نظر دارد درزمینه "تشخیص آبستنی گاو با روش‌های نوین" با دارندگان این فناوری تعامل و همکاری نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 19 خردادماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 9 تیرماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • استفاده از روش‌های با قابلیت تشخیص بالاتر نسبت به روش‌های مرسوم (حداقل قابلیت تشخیص 95 درصد)
 • استفاده از روش‌هایی که در آن تشخیص آبستنی نیازمند نیروی متخصص نباشد.
 • قابلیت تشخیص آبستنی در فاصله کوتاهی بعد از تلقیح (حداکثر در پایان هفته سوم)
 • در صورت استفاده از روش PAP، قابل ‌استفاده بودن با سطوح کم پروتئین موجود در خون
رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

 • ارائه راه‌حل‌هایی در تشخیص پروتئین‌های خاص آبستنی (PAP)
 • ارائه راه‌حل‌های نوین دیگر که نیازمند صرف زمان و هزینه کمتری نسبت به روش‌های مرسوم باشد.

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • استفاده از روش‌های نامتعارف و تنش‌زا (جابجایی زیاد گاو، گرفتن خون و مواردی که منجر به سقط‌جنین شود)
 • بهره‌گیری از روش‌های دستی در تشخیص آبستنی
 • روش‌های هورمونی، اندازه‌گیری غلظت پروژسترون، سونوگرافی یا روش‌هایی که تحت تأثیر شرایط محیطی یا نیروی انسانی قرار دارند.
 • عدم بومی‌سازی دانش فنی روش موردنظر

نوع همکاری مطلوب :

 

 • مشارکت در توسعه
 • انتقال دانش فنی

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • شرح اجمالی فناوری/ روش پیشنهادی (اصول، مشخصات و ویژگی‌ها و موارد استفاده)
 • منحصربه‌فرد بودن فناوری/ روش پیشنهادی
 • سطح بلوغ طرح (مفهوم، پروتوتایپ، آماده تجاری‌سازی، تجاری شده)
 • طرح توسعه و تشریح جدول زمان‌بندی و مراحل طراحی، ساخت، تست و تحویل
 • ویژگی‎های عملکردی، مواد و تجهیزات موردنیاز و روش و شرایط اجرای فرآیند
 • شرح هزینه‌های موردنیاز
 • وضعیت مالکیت فکری طرح
 • پیش‌زمینه‌ها، تجارب و تخصص‌های مرتبط با مسئله موردنظر
 • نوع همکاری مورد تمایل با شرکت متقاضی
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

معمولی

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/11/12 RFP دانلود فایل
95/11/12 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ