شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "فرآوری نرمه آهن اسفنجی" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252349
تاریخ اعلام : 95/12/24
تاریخ انقضا : 96/03/15


عنوان نیاز فناورانه :

فرآوری نرمه آهن اسفنجی

پیشینه موضوع :

 

‏‫ کارخانه احیاء مستقیم واحدی است که در آن گندله اکسیدی به‌منظور استفاده در کوره قوس الکتریکی به آهن اسفنجی تبدیل می­ گردد. احیاء مستقیم اکسید آهن یک واکنش شیمیایی است که واکنش‌دهنده‌ها در آن هیدروژن، منواکسید کربن و اکسید آهن می­ باشند و نتیجه این واکنش تولید آهن فلزی می‌باشد. سوخت اصلی کارخانه گاز CH4 است. به‌طورکلی فرآیند احیاء مستقیم دارای سه مرحله کلی است: احیاء، ریفرمینگ و بازیافت کننده حرارت (ریکوپراتور). در طول فرآیند احیای گندله، به دلایل مختلفی نظیر استحکام کم گندله، فاین (نرمه)تولید می­شود. همچنین بخش عمده­ای از نرمه در محل ­های ریزش مواد (دایورتورها، فیدرها، اسکرین ­ها و ...) به وجود می ­آیند که به‌وسیله غبارگیرها و همچنین با نظافت مناسب محیط جمع‌آوری می­ شوند. از عمده ­ترین روش ­های جمع ­آوری نرمه، استفاده از غبارگیرهای صنعتی می­ باشد که خطوط مکش آن در نقاط مختلف ازجمله دایورتورها و فیدرها، اقدام به جمع‌آوری فاین ­ها می ­نماید.

شکل 1. شماتیک از واحد احیا مستقیم.

نحوه آنالیز نرمه، مشابه آنالیز آهن اسفنجی می­ باشد که درصد خلوص، استحکام و مواردی ازاین‌دست را شامل می­ شود. ماده اصلی استفاده‌شده در واحد احیاء مستقیم گندله می­ باشد که اکثراً از کارخانه داخلی تهیه می‌گردد .

شرح نیاز فناورانه :

 

مواد اولیه واحد احیا مستقیم، گندله آهن می ­باشد که در طی فرایند تولید آهن اسفنجی حدود 5 درصد مواد اولیه به نرمه آهن تبدیل می­ شود و این ضایعات تولیدشده به‌صورت لجن ناشی از شست ­و­شوی گازها و نرمه غبارگیرهای واحد احیا به دست می­ آید و روزانه حجم بسیار بالایی از نرمه آهن اسفنجی انباشته می ­شود که موجب هدر رفت سرمایه شرکت می‌گردد. کوره­ های استفاده‌شده در این شرکت از نوع کوره­های احیایی به روش میدرکس (Midrex) می­ باشند که در آن گندله از بالای کوره وارد آن می‌شود و پس از تماس با گازهای احیایی داغ که به‌صورت یکنواخت از طریق لاین باستل وارد کوره می‌گردد، گندله احیاء می ­شود. ظرفیت اسمی تولید هر واحد احیاء مستقیم فولاد این شرکت در حدود 829 هزار تن و مجموعاً برای دو مدول در حدود 95/1 میلیون تن می­ باشد. نرمه­ آهن به دلیل وزن کم قابلیت شارژ در کوره‌های قوس الکتریکی را ندارد و با توجه به مشکلات موجود برای حمل نرمه، جذابیتی زیادی برای صاحبان صنایع دیگر به‌منظور خرید آن وجود ندارد. ازاین‌رو می­ توان با تبدیل نرمه به بریکت، دوباره آن را وارد چرخه تولید نمود تا بنا به دلایل زیر، بتوان از آن در کوره قوس الکتریکی استفاده نمود:

 • عدم امکان انبارش نرمه­ های آهن اسفنجی
 • عدم امکان جابجایی مناسب تا محل مصرف (عدم امکان انتقال از طریق نوار نقاله)
 •  هدر رفت بالای آن (به دلیل چگالی و وزن پایین)
 • درصد بالای خلوص آهن آن (80%) به‌عنوان منبع غنی در تولید فولاد،

لذا این شرکت در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "فرآوری نرمه آهن اسفنجی" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله تعامل و همکاری نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 15 خرداد ماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 30 خرداد ماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند

 • انعطاف‌پذیری بالا نسبت به خوراک ورودی (قابلیت استفاده از طیف وسیعی از مواد آهن‌دار مانند کنسانتره سنگ‌آهن، پوسته­ های اکسیدی نورد و ریزدانه­ های حاصل از واحد گندله‌سازی و احیا، وجود داشته باشد.)
 • قابل‌استفاده در کوره قوس الکتریکی
 • کمترین میزان نیاز به آب در فرایند تولید
 • مشابه بودن آنالیز محصول نهایی با آهن اسفنجی

جدول 1. آنالیز شیمیایی گندله استفاده شده در واحد احیا مستقیم

رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

 • احداث واحد بریکت سازی
 • استفاده از روش کوره تونلی

نوع همکاری مطلوب :

 

 • براساس پیشنهادها قایل مذاکره خواهد بود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی­ های حاصل از فرایند.
 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش مورد نظر.
 • شرح دقیق هزینه­ های مورد نیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 و 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
95/12/24 RFP دانلود فایل
95/12/24 proposal template دانلود فایل
ارسال پاسخ