شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "فرآوری نرمه آهن اسفنجی" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252350
تاریخ اعلام :1396/1/20
تاریخ انقضا : 1396/3/30


عنوان نیاز فناورانه :

فرآوری سرباره کوره قوس الکتریکی

پیشینه موضوع :

 

‏‫ شارژ فلزی کوره قوس الکتریکی شامل حدود 80 درصد آهن اسفنجی و 20 درصد قراضه است. شارژ  فلزی در هر ذوب در کوره، تغذیه و به‌وسیله قوس الکتریکی ایجادشده توسط الکترودهای گرافیتی ذوب و تا درجه حرارت موردنظر گرم می ­شوند. فروآلیاژها و دیگر مواد موردنیاز در خلال زمان ذوب به کوره اضافه می­ گردد. مذاب به‌صورت تکباری از کوره در پاتیل تخلیه می­ گردد. مواد غیرفلزی و اکسیدهای شارژ فلزی به‌صورت سرباره درمی‌آید و به‌عنوان محصول جانبی در پاتیل سرباره و یا در زیر کوره و روی زمین تخلیه می­ گردد. مذاب تخلیه‌شده در"کوره پاتیلی" طی عملیات متالوژی ثانویه، تصفیه می‌شود و آنالیز شیمیایی و درجه حرارت موردنظر را به دست می­ آورد. در این فرایند با ایجاد گرمای موردنیاز از طریق متالوژی ثانویه قوس الکتریک میان الکترودهای گرافیتی و فولاد مذاب و دمش گاز خنثی از کف پاتیل به سمت بالا، عملیات تمیز کردن، یکنواخت کردن و تنظیم درجه حرارت نهایی مذاب صورت می­ گیرد. در خلال زمان تصفیه، بخشی از مواد افزودنی برای تنظیم نهایی آنالیز شیمیایی مذاب در صورت لزوم به آن اضافه می­ گردد. مذاب تمیز و تصفیه‌شده به ایستگاه ریخته­ گری منتقل می ­شود و مذاب از کف پاتیل درون یک ظرف میانی به نام "تاندیش" به‌آرامی تخلیه می ­شود و از ظرف میانی وارد قالب مسی ریخته گری می ­شود. بدین ترتیب فولاد مذاب به‌صورت شمش (فولاد خام) تولید می­ شود. لازم به توضیح است که سرباره­ های فولاد به دو روش فرآوری گرم و سرد مورد استفاده قرار می ­گیرد. فرآوری گرم در صنایع سیمان و فرآوری سرد برای جاده­ سازی و راه­ سازی کاربرد دارد. سرباره اگر به آهستگی سرد شده باشد، بلوری شده و برای تولید سیمان مناسب نیست ولی اگر سرباره را به‌وسیله جریان آب با فشار زیاد سرد کنند به سرباره دانه ­ای تبدیل می شود و حالت آمورف پیدا می‌کند و از نظر شیمیایی در ترکیب با اجزای سیمان به‌صورت فعال درمی‌آید همچنین از سرباره برای آجر سازی نیز می­ توان استفاده کرد.

 

شرح نیاز فناورانه :

‏‫ سرباره­ های تولید شده در فرایند فولادسازی از 35 سال پیش تاکنون به‌عنوان یکی از ضایعات غیرقابل بازیافت تلقی می ­شود و ضمن تحمیل فرایند هزینه ­بر و غیراقتصادی انباشتن سرباره، به‌عنوان یک محصول جانبی و یک عامل محدودکننده تولید برای مراکز فولادسازی به شمار می­ رود اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیاز به راه اندازی و بهره برداری خط فراوری سرباره در کنار واحدهای فولادسازی ضروری به نظر می­ رسد. کوره ­های فولادسازی این شرکت از نوع کوره قوس الکتریکی (EAF) با ظرفیت  210 تن مذاب است و تکنولوژی آن مربوط به شرکت Sarralle اسپانیا می­ باشد. ظرفیت تولید سالانه فاز اول فولادسازی 2/1 میلیون تن در سال می ­باشد که با افتتاح فاز دوم به 4/2 میلیون تن در سال خواهد رسید. حدود 80 درصد مواد شارژ شده، آهن اسفنجی در واحد احیاء مستقیم و حدود 20 درصد قراضه می­ باشد که همراه با مواد افزودنی دیگر نظیر آهک، دولومیت، فروآلیاژها و... وارد کوره قوس می­ گردند. اجزای تشکیل دهنده سرباره عمدتاً آهک، سیلیس و آلومین است و شباهت زیادی به اجزای سیمان پرتلند دارد. ترکیب شیمیایی سرباره بستگی به ترکیب گندله و همچنین ناخالصی­ های موجود در سنگ‌آهک اضافه شده به کوره دارد. به سبب اینکه حدود 20 درصد از مواد اولیه فولاد به شکل سرباره تولید می­ شود و با توجه به مقدار تناژ تولیدی 2/1 میلیون تنی فولاد برای هر فاز فولادسازی کارخانه، درصورتی‌که این میزان سرباره در کارخانه مصرفی نداشته باشد به‌عنوان ضایعات واحد فولادسازی محسوب می‌شود و چالش اساسی به‌ویژه ازنظر زیست‌محیطی در کارخانه به وجود می­ آورد. اما استفاده از سرباره­ ها در تولید سیمان و جاده­ سازی، می­ تواند افق جدیدی را برای حل این مشکل زیست‌محیطی پیش روی شرکت بگشاید. فراوری سرباره­ ی کوره قوس الکتریکی موجب جایگزینی مواد زائد با مواد باارزش می­ شود و راندمان و بهره ­وری کارخانه را افزایش می­ دهد.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 30 خردادماه 96)
 •  فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 20 تیرماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

       راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند

 • میزان کیفیت و مرغوبیت سرباره فراوری‌شده با استاندارد DIN 1164 مطابقت داشته باشد
 • سرباره فرآوری به‌منظور استفاده در سیمان باید دانه ­ای بوده و مدول :

        (CaO+MgO+ 1/3 Al2O3)/(SiO2+ 2/3 Al2O3)≥1  را داشته باشد.

 • حذف هرگونه آلودگی و ضایعاتی مانند گوگرد از سرباره فراوری‌شده که در صنایع سیمان مضر تلقی می­ شود (مطابق استاندارد سيمان پرتلند شماره استاندارد ايران 389).
 • امکان­ پذیری فرآوری سرباره و تولید محصول در صنایع سیمان و شرکت­‌های راه‌­سازی
رویکردهای قابل بررسی :

     

       راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله

       (راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

 • استفاده از روش­ های گرم و سرد فرآوری سرباره
 •  استقبال از هرگونه پیشنهادی به‌منظور فرآوری سرباره برای تولید مواد جدید با کاربردهای متفاوت

نوع همکاری مطلوب :

 

 • براساس پیشنهادها قابل مذاکره خواهد بود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

 کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی­ های حاصل از فرایند.
 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • شرح دقیق هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

مهم

 

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 و 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
1396/1/20 RFP دانلود فایل
1396/1/20 proposal template دانلود فایل
ارسال پاسخ