شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه " بهینه سازی تیوب ریفورمر" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ958252353
تاریخ اعلام :96/2/3
تاریخ انقضا : 96/4/10


عنوان نیاز فناورانه :

بهینه سازی تیوب ریفورمر

پیشینه موضوع :

توسعه فرايند احیاء مستقیم میدرکس شامل توسعه در دو زمینه ساخت کوره­‌های احیاء گندله اکسید و تولید ريفرمر مي­‌باشد. درون کوره احیايي، گندله‌های اکسید آهن بطور پیوسته از بالا به پايین در حرکت هستند و در تماس دائم با گاز احیايي، فرايند احیاء گندله‌­های اکسید آهن انجام مي­‌شود. جهت جریان این گاز در خلاف جهت جریان گندله ها می باشد. گاز احیايي مورد استفاده برای احیاء اکسیدهای آهن شامل حدود  90 تا 92 درصد H2 و CO است که درون ريفرمر و طي واکنش­‌های گرماگیر ريفرمینگ و در حضور اجزاء اکسید کننده (بخار آب و دی اکسید کربن) تولید مي­‌شود.

ريفرمر يک محفظه فلزی با ساختار فولادی است که درون آن نسوز بکار رفته است و مشعل‌­هايي در کف آن برای تامین حرارت واکنش‌­های ريفرمینگ وجود دارد و شامل تعدادی تیوب پر از کاتالیست نیکلي است. گاز طبیعي، درون اين تیوب­‌ها در مجاورت کاتالیست نیکلي ريفرم می‌شود و گاز احیا کننده شامل هیدروژن و منواکسید کربن تولید مي‌­شود. لازم به ذکر است که این تیوب­‌ها در معرض انتقال حرارت با مکانیسم‌­های تشعشعی و همرفت قرار دارند بنابراین باید آلیاژهای استفاده شده در ساخت آن، مقاومت به دمای بالا و خزش داشته باشند. تیوب­‌های ریفرمر بصورت عمودی به جعبه ریفرمر متصل می­‌گردند.

طراحي ريفرمر برای جريان رو به بالای گاز ورودی و نیز داشتن مشعل­‌هايي که در کف ريفرمر مي­‌سوزند، باعث مي‌شود که کلیه اوريفیس­‌ها، ولوهای دستي و مشعل­‌ها در زير ريفرمر قرار گیرند بطوري‌که نسبتا برای عملیات نگهداری و تعمیراتي مناسب باشد.

شرح نیاز فناورانه :

 

فرآیند احیاء مستقیم در چند دهه اخیر به عنوان منبع مهمی براي تولید خوراك کوره­‌هاي قوس الکتریکی در تولید فولاد به شمار می‌­رود. تکنولوژي میدرکس نیز به عنوان مهمترین روش تولید آهن اسفنجی با درصد تولید حدود 58 درصد در جهان شناخته شده است. در این فرآیند طی یک سري واکنش گرماگیر در واحد ریفرمینگ از گاز طبیعی، دي اکسید کربن و آب براي تولید گاز سنتز، استفاده می­‌شود. ریفرمر، از تعداد زیادي راکتور لوله­‌اي پر از کاتالیست، درون یک جعبه مکعب شکل تشکیل شده است که توسط تعداد زیادي مشعل گرم می­‌شوند. با توجه به ظرفیت واحد، عموماً در ریفرمر از لوله‌هاي 8 اینچی با قطر داخلی حدود  200 میلی­متر استفاده می­‌شود.

براساس نقش برجسته واحد ریفرمینگ کاتالیستی در تولید گاز احیایی با کیفیت و دبی مناسب برای واحدهای تولید آهن اسفنجی از سنگ آهن به روش احیای مستقیم استفاده می شود، از این رو دستیابی به دانش فنی تولید تیوب ریفرمر و راه‌­اندازی خط تولید آن بسیار حائز اهمیت می­‌باشد. توسعه فرايند احیاء مستقیم میدرکس شامل توسعه در دو زمینه ساخت کوره­‌های احیاء گندله اکسید آهن و تولید ريفرمر مي­‌باشد

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 10 تیر 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر5 مرداد 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

تیوب ریفرمرهای تولید شده باید دارای ویژگی­ های زیر باشد:

 • تمامی مواد و قسمت­ های استفاده شده در تیوب باید مطابق با مشخصات منعکس شده در نقشه­ ارائه شده باشد. (نقشه ضمیمه شده).
 • فرایند جوشکاری استفاده شده در تولید تیوب­ها باید همراه با WPS تایید شده بر اساس استاندارد ASME IX باشد.
 • ماده­ مورد استفاده برای قسمت پایینی تیوب Gx40 Ni Cr Si Nb 35–25; DIN 1.4852 و برای قسمت بالایی G-Ni Cr 28 W; DIN 2.4879 می­‌باشد (مقاوم در برابر خزش).
 • در تمامی مراحل طراحی و ساخت و انتخاب مواد باید استانداردهای ASTM/ ASME/AWS/ DIN رعایت شود.
 • نتایج آزمون گسیختگی خزشی تیوب تولید شده، مطابق استاندارد TM-15 قابل پذیرش باشد.
 • نتایج آزمون هیدرواستاتیک مطابق استاندارد TM-7 قابل پذیرش باشد.
 • عمر مفید تیوب تولید شده در حدود 5 سال باشد.
 • شرایط عملکردی تیوب ریفرمر که باید در طراحی و ساخت آن مد نظر قرار گیرد در زیر نمایش داده شده است

 • ابعاد و تلرانس ابعادی تیوب ساخته شده باید مطابق نقشه ضمیمه شده باشد
نوع همکاری مطلوب :

 

     براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

       کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی­های حاصل از فرایند.
 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • شرح دقیق هزینه­‌های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

درجه اهمیت :

     

        مهم

 

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 – 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
96/2/3 RFP دانلود فایل
96/2/3 proposal template دانلود فایل
ارسال پاسخ