شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "احیای پساب برج‌های خنک‌کن" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ968252354
تاریخ اعلام : 96/03/01
تاریخ انقضا : 96/04/31


عنوان نیاز فناورانه :

احیای پساب برج‌های خنک‌کن

پیشینه موضوع :

 

اتلاف اصلی در برج خنک‌کن متعلق به نیروگاه برق به روش­های زیر انجام می­ شود:

 • تبخیر: فرآیند غالب در کاهش دمای آب ورودی به برج است که حدود 1.67% از اتلاف برج را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بلودان: به دلیل تبخیر آب، ذرات ریزی (مانند کلسیم، منگنز، کلرید، سیلیکا و ...) در آب گردشی باقی می‌مانند که می­ توانند باعث خوردگی سطح شوند. کنترل غلظت این ذرات با خارج کردن مقدار مشخصی از آب برج خنک‌کن و جایگزینی آن با آب تازه صورت می­ گیرد.
 • خروج قطرات ریز آب (drif) که حدود 0.2% را به خود اختصاص می‌دهد. مقدار کمی از قطرات آب ممکن است همراه با جریان هوا از برج خارج ­شوند که توسط قطره گیرها تلاش می­ شود تا از درصد این اتلاف کاسته گردد. اتلاف این روش نسبت دو روش قبل خیلی کمتر است.

در این نیروگاه اتلاف حدود 60 درصد اتلاف از طریق تبخیر و مابقی از طریق سرریز و بلودان می‌باشد که حدود 40% را شامل می‌شود؛ که تقریباً تمامی این رقم نیز مربوط به سرریز می‌باشد.

شرح نیاز فناورانه :

 

در حال حاضر دو دستگاه برج خنک‌کن (از نوع تر) متعلق به نیروگاه برق با توجه به شرایط کارکردی خود مجموعاً 300 مترمکعب در ساعت (هر برج 150 مترمکعب) آب خود را به‌صورت پساب به رودخانه برگشت می‌دهند. با توجه به هزینه بالای تأمین آب که در حال حاضر حدود 4400 ريال به ازای هر مترمکعب می‌باشد (حداقل نرخ فعلی آب‌بها که به‌صورت علی‌الحساب محاسبه می‌شود)، خروج این پساب باعث هزینه‌ای قریب به 12,000,000,000 ريال به‌صورت سالانه می‌گردد. هرچند این آب به‌ صورت تقریباً خنثی است اما درهرصورت آب صنعتی تلقی می‌شود و لذا به این وضعیت بایستی نگرانی‌های زیستی محیط را نیز اضافه کرد.

تابه‌حال گزارش مکتوب و مستندی در خصوص راه‌حل این مشکل در کشور مشاهده نشده است بنابراین با توجه به اینکه حدود 80 درصد آب صنایع در نیروگاه‌ها و عمدتاً در برج‌های خنک‌کن مصرف می‌شود و هدر رفت ناشی از سرریز این برج حدود 40% هدر رفت آب از برج خنک‌کن می‌باشد و با توجه به کمبود شدید منابع آبی کشور، پروژه دارای اهمیت راهبردی در بعد ملی می‌باشد.

با توجه به استانداردها و دستورالعمل‌های این نیروگاه و صنعت برق، باید آب مذکور به نحوی احیا شود که باعث به هم خوردگی رژیم شیمیایی آب نگردد. در غیر این صورت نرخ رسوب‌گذاری و یا خوردگی در تجهیزات خنک و خود برج خنک‌کن به‌صورت حاد و نامطلوبی بالا خواهد رفت. لذا استفاده از استانداردهای صنعت برق، دستورالعمل‌های سازنده نیروگاه و مرور کارهای پژوهشی و عملیاتی صورت گرفته در داخل کشور و سایر نقاط جهان ضروری می‌باشد. لازم به ذکر است سیکل تغلیظ برج می‌تواند ماکزیمم تا حد 5000 میکروزیمنس بر سانتیمتر می‌باشد.

 با توجه به تغییرات رژیم شیمیایی آب رودخانه، دمای هوا و سایر شرایط اقلیمی شرکتی که مقرر است فعالیت احیای پساب را انجام دهد مکلف به آنالیز پساب و بررسی سوابق قبلی آنالیز شیمیایی پساب خروجی برج می‌باشد تا بتواند بر مبنای آن طرح خود را ارائه نماید.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 31 تیرماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 25 مردادماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • تعمیر پذیری (امکان بازدیدها و تعمیرات بر روی تجهیزات نصب‌شده)
 • سازگار با شرایط زیست‌محیطی
 • خروجی آب جهت استفاده در سیکل تغلیظ برج می‌تواند ماکزیمم تا حد 5000 میکروزیمنس بر سانتی‌متر باشد
 • میزان سختی آب مورد نیاز پس از عملیات احیاء بایستی به‌گونه‌ای باشد که در صورت اختلاط با آب برج، شرایط استاندارد آب برج حفظ شود.
 • سازگاری با سیستم موجود (قابلیت اجرا بر روی سازه­های موجود برج)

در ادامه اطلاعات جریان فرآیندی برج خنک‌کن در شرایط طراحی مشاهده می­ گردد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، بعد از ارسال پیشنهاد‌ها و ارائه راه­ حل، برای طرح برگزیده، داده­ های لازم برای انجام محاسبات تکمیلی فراهم می­ شود. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک‌کن، می­ توانید به وب‌سایت شرکت سازنده مراجعه فرمایید.

 

http://marleyct.com&http://spxcooling.com

Cooling Tower Model                                   Class 600

Tower Format                                    Mechanically Induced Draught, Cross Flow, Double Flow, Splash lath Fill Type

Type                                                    9 Cells

Capacity GPM U.S.                             76000

Hot Water Deg. F.                              97

Cold Water Deg. F.                              77

Wet Bulb Deg. F.                                72

Evaporation Loss %                           1.67

Drift Loss Maximum %                       0.2

Design Data

Overall Dimen. (W×L×H) Ft.               73×361×59

Inside Basin (W.L) Ft.                         55×361

Wind Pressure lbs./sq.ft.                  30

Pumping Head Feet                           41.5

Fans No. and Diameter                     Nine 28' Dia.

رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهادهای زیر نخواهد بود)

 • امکان‌سنجی استفاده از فناوری‌های مختلف ازجمله سیستم اسمز معکوس، اواپراتوری و یا سایر فناوری‌های نوین برای احیای پساب با رویکرد تعیین منابع انرژی مورد نیاز و استفاده از امکانات داخلی و بالا بردن راندمان کلی نیروگاه.
 • تغییر رژیم شیمیایی برج خنک‌کن

در انتخاب راه‌حل باید راه‌حل‌های مختلف بر اساس یک ماتریس تصمیم بررسی و راه‌حل بهینه با توجه به مسائل زیست‌محیطی، شرایط کارکردی برج، اقتصاد مهندسی، تعمیر پذیری و نحوه نگهداشت سیستم و غیره انتخاب گردد.

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادهای غیرجذاب:

 • طرح‌هایی که منجر به تغییر زیرساخت‌های اساسی برج شود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی­ های حاصل از فرایند.
 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • شرح دقیق هزینه ­های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 و 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
96/03/01 RFP دانلود فایل
96/03/01 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ