شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "  کنترل سرمازدگی دیررس بهاره" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ968252356
تاریخ اعلام : 96/03/21
تاریخ انقضا : 96/05/19


عنوان نیاز فناورانه :

کنترل سرمازدگی دیررس بهاره

پیشینه موضوع :

 

سرمای دیررس بهاره موجب آسیب دیدن جوانه‌های تازه بیدار شده درختان میوه می‌شود و در صورت دیررس بودن، این نوع سرماها حتی به میوه‌های تازه تشکیل‌شده نیز خسارت وارد می‌كند. جوانه‌های بارور در حال ركود به سرمای زمستانه مقاوم هستند اما مقاومت آن‌ها هنگام بیدار شدن جوانه‌ها كاهش می‌یابد. جوانه‌های گل در دمای 2- و 3- درجه سانتی‌گراد در زمان بیداری از بین می‌روند.

به‌طورکلی دو نوع سرمازدگی وجود دارد :

1- سرمازدگی جبهه‌ای 2- سرمازدگی تشعشعی

سرمازدگی جبهه‌ای در اثر عبور یک جبهه هوای سرد از روی یک منطقه بروز می‌کند  به‌طوری‌که دمای آن  کمتر یا در حد دمای بحرانی برای محصولات خاص منطقه می‌باشد. یکی از علائم مشخص سرمازدگی جبهه‌ای، وجود باد شدید سرد در منطقه است. در هیچ کجای دنیا روش مبارزه‌ای برای این نوع سرمازدگی تعریف نشده است. 

در سرمازدگی تشعشعی سطح خاک و گیاه در اثر تشعشع خالص منفی، سردتر از هوا می‌گردد. هوا نیز در اثر برخورد با این سطح سردتر و درنتیجه با از دست دادن حرارت به سطوح سرد و متراکم تبدیل می‌شود و این هوای متراکم سرد در سطح زمین باقی می‌ماند و تحت شرایط پایدار، ایجاد یخبندان تشعشعی می‌کند. حاصل این امر پدیده‌ای به نام وارونگی دما است که درواقع درجه حرارت هوا در سطح زمین کمتر از ارتفاعات بالاتر می‌باشد به‌طوری‌که هوای گرم به ارتفاعات بالاتر رفته و هوای متراکم سرد در سطح زمین باقی می‌ماند. برای مبارزه با این سرمازدگی روش‌های مختلفی در سطح دنیا ارائه شده است ازجمله استفاده از ترکیبات شیمیایی، استفاده از باکتری‌کشی‌هایی که موجب از بین رفتن باکتری‌های مولد یخ در گیاه می‌شود، استفاده از بخاری‌های باغی و غیره.

شرح نیاز فناورانه :

 

سرمازدگی گل‌های درختانِ "به"، در اثر ایجاد دماهای زیر صفر در اوایل فصل رشد (اوایل بهار) اتفاق می‌افتد. ازآنجاکه این سرمازدگی‌ها در اثر وارونگی دما می‌باشد، مبارزه و کنترل آن بسیار دشوار است. مسئله اصلی که در اینجا با آن روبه‌رو هستیم، سرمازدگی دیررس بهاره در باغاتِ "به" می‌باشد که در اثر ایجاد شرایط وارونگی دما در اوایل بهار ایجاد می‌شود. سرما موجب از بین رفتن مادگی گل‌ها می‌شود و خسارات بسیار سنگینی گاهاً تا 100% در عملکرد محصول ایجاد می‌کند. وسعت این باغات در حدود 125 هکتار می‌باشد که باید در حل این مسئله مدنظر قرار گیرد.

برای حل این مسئله و کنترل شرایط وارونگی دما این نیاز وجود دارد که هوای گرم‌تر از ارتفاع بالاتر از سطح زمین به سمت کف باغ مکیده شود و در سطح باغ پخش شود.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 19 مردادماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 10 شهریورماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • روش پیشنهادی باید توانایی مکیدن هوای گرم‌تر از ارتفاع 15-20 متر از سطح زمین و گرم کردن سطح زمین و سپس پخش کردن هوای گرم در سطح کف باغ را داشته باشد.
 • روش پیشنهادی باید توانایی از بین بردن شرایط وارونگی دما در اطراف درخت را داشته باشد.
 • روش پیشنهادی باید قدرت پیش‌بینی شرایط سرمازدگی و قدرت مقابله با سرما تا دمای 5 - درجه سانتی‌گراد را داشته باشد.
رویکردهای قابل بررسی :

 

راه‌حل‌های پیشنهادی برای حل مسئله:

(راه‌حل‌های پیشنهادی لزوماً محدود به پیشنهاد زیر نخواهد بود)

 • ساخت و ایجاد دستگاهی برای افزایش دما در اطراف درختان از طریق بر هم زدن شرایط وارونگی دما با مصرف برق (هرگونه فناوری با توانایی تغییر شرایط وارونگی دما و افزایش دما در اطراف درختان)

رویکردهای غیر قابل قبول :

 

 • استفاده از مواد شیمیایی برای افزایش مقاومت به سرمازدگی
 • استفاده از گرمای ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی برای افزایش دما به‌صورت مستقیم در اطراف درختان

نوع همکاری مطلوب :

 براساس پیشنهاد‌ها قابل‌مذاکره خواهد بود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی­ های حاصل از فرایند.
 • شرح دقیق جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • شرح دقیق هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های   02188425968 و 02188418508 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
96/03/21 RFP دانلود فایل
96/03/21 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ