شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه "کاهش مصرف آب در واحدهای دامداری" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ968252358
تاریخ اعلام : 96/04/18
تاریخ انقضا : 96/06/17


عنوان نیاز فناورانه :

کاهش مصرف آب در واحدهای دامداری

پیشینه موضوع :

 

بخش عمده آب شیرین مصرفی، در بخش کشاورزی و صنایع مربوطه مصرف می‌شود. بخش‌های مربوط به صنعت دامپروری، در استفاده از آب به‌عنوان پرمصرف‌ترین مراکز پرورشی شناخته شده‌اند. همچنین مطالعات مختلف بیانگر این موضوع هستند که نیاز آبی گاوهای شیری در مقایسه با سایر دام‌ها و حتی گاوهای گوشتی بالاتر است. مطالعه‌ای در استرالیا مصرف سالانه آب را برای هر رأس در واحدهای شیری بین 2000 تا 38000 لیتر نشان داد که این دامنه تغییرات گسترده نشان دهنده وجود فرصت‌های زیاد برای کاهش آب مصرفی می‌باشد.

در سال‌های اخیر مصرف آب در صنعت پرورش دام از بخش کشاورزی پیشی گرفته است و در کشورهای درحال‌توسعه به علت مدیریت و برنامه‌ریزی ضعیف، بخش عمده آن بدون استفاده صحیح هدر می‌رود. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 مصرف آب در بخش کشاورزی و دامپروری 22 درصد افزایش پیدا کند.

در سال 2001 مطالعه‌ای نشان داد که سامانه پرورش بسته گاوهای هلشتاین به 100 تا 150 لیتر آب در روز نیاز دارند درحالی‌که گاوهای جرسی به کمتر از 95 لیتر آب نیاز داشتند. داده‌برداری دقیق مصرف آب در بخش‌های مختلف یک گاوداری در اوهایو نشان داد متوسط مصرف آب برای گاوهای شیرده و خشک حدود 100 لیتر برای هر گاو بود که حدود 85 لیتر برای آب آشامیدنی و مابقی برای شست‌وشو و سایر مصارف استفاده می‌شد. این مقدار از مصرف معمول گزارش شده در منابع کمتر بود که حدود 150 تا 200 لیتر در روز برای هر گاو بود.

بررسی دیگری نشان داد پایش مصرف آب به‌وسیله نصب کنتور عامل مهمی در افزایش راندمان مصرف آب داشت. همچنین در سال 2012 بررسی مصرف آب 24 واحد گاوداری شیری در غرب کانزاس نشان داد مصرف آب در واحدهای کاملاً فری استال حدود 230 لیتر در روز برای هر رأس بود که این مقدار در مقایسه با جایگاه‌های باز بیشتر می‌باشد.

شرح نیاز فناورانه :

 

پیش‌بینی‌های آماری نشان می‌دهد جمعیت ایران تا سال 2025 میلادی بالغ ‌بر 100 میلیون نفر خواهد بود و ازنظر سرانه تجدید ناپذیر آب، در تنش آبی شدیدی قرار خواهد گرفت. آمار جهانی نشان می‌دهد که بالغ‌ بر 70 درصد آب شیرین مصرفی در بخش کشاورزی و صنایع مربوطه مصرف می‌شود و از این نظر مصرف آب در صنعت پرورش دام با شدت بیشتری افزایش داشته است. این امر با توجه به محدودیت منابع آب شیرین، خطری جدی را در بخش کشاورزی و صنایع دامپروری ایجاد می‌کند. نیاز آبی دام بسته به اندازه و مرحله رشد دام، تولید شیر، شرایط آب و هوایی، جیره غذایی دام و غیره متغیر است. به‌طور مثال گاوهای شیری بین 90 تا 200 لیتر آب در روز نیاز دارند و از این نظر نیاز آبی گاوهای شیری در مقایسه با گاوهای گوشتی، گوسفند، بز و مرغ بیشتر است. در حال حاضر این آگاهی وجود دارد که مصرف آب در واحدهای دامپروری موجود در کشور بسیار زیاد است و بخش عمده این آب هدر می‌رود ولی اطلاعات دقیق و دسته‌بندی‌شده‌ای از جزئیات مصرف آب وجود ندارد که این امر خود برنامه‌ریزی و مدیریت مصرف آب را با چالشی دوچندان مواجه می‌کند.

ازآنجایی‌که صنعت گاوداری کشور به دلیل تنوع محصولات و بازدهی مناسب، بیشتر از سایر صنایع پرورشی مورد توجه است، چالش مدیریت مصرف آب در این صنعت بیش از سایر صنایع کشاورزی و پرورشی اهمیت دارد. آب برای شست و شوی دام، شست و شوی سالن و تجهیزات شیردوشی، محوطه دامداری، سیستم‌های تهویه، تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز پرسنل و فضای سبز دامداری و همچنین جهت آشامیدن دام مورد نیاز است. در حال حاضر مصرف آب به ازای هر رأس گاو به‌طور متوسط 350 لیتر در روز گزارش شده است.

از سوی دیگر سامانه پرورش در واحدهای دامداری یا به‌صورت سیستم پرورش بسته و کاملاً با استفاده از فری استال اداره می‌شوند یا به‌صورت سیستم باز که فضا و محوطه گردش آزادی برای حرکت دام وجود دارد که ممکن است بر مقدار آب مصرفی اثر بگذارد.

از سوی دیگر امروزه بحث تصفیه فاضلاب واحدهای دامدار خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است و دامداری‌ها را با جرائم نقدی مواجه کرده است. اطلاعات نشان داده است حجم فاضلاب تولیدی واحدهای دامپروری موجود از حدود 100 تا بیش از 800 مترمکعب در روز متغیر می‌باشد که این امر خود نشان دهنده دامنه وسیع مصرف آب در واحدهای مختلف می‌باشد. ازاین‌رو نیاز به مطالعه برای کاهش حجم آب مصرفی و درنتیجه کاهش حجم فاضلاب تولیدی را افزایش می‌دهد.

با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه اطلاعات دقیق و مستندی مبنی بر میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف واحد دامداری و کانون‌های هدر رفت آب و راهکارهای جلوگیری و مدیریت آن وجود ندارد تا به‌عنوان ابزار مدیریتی برای برنامه‌ریزی کاهش مصرف آب مورد استفاده قرار گیرد، هدف مجموعه از ارائه این نیاز بررسی دقیق کانون‌های مصرف آب در واحد دامداری بزرگ و صنعتی در فصول مختلف و سیستم‌های پرورش باز و بسته موجود می‌باشد.

این مجموعه دامپروری در استان‌هایی نظیر تهران، تبریز، البرز، چهارمحال، کهگیلویه، خراسان، زنجان، اصفهان، قزوین، کرمانشاه، کردستان، مازندران و خوزستان به فعالیت می‌پردازد که مدنظر است بررسی در سطح همه گاوداری‌های تحت پوشش انجام گیرد همچنین با توجه به نتایج حاصل از بخش اندازه‌گیری، انتظار می‌رود راهکاری عملی و اصولی برای کاهش مصرف آب در موقعیت‌هایی ارائه گردد که در آن‌ها هدر رفت آب مشاهده شده است.

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

  • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 17 شهریورماه 96)
  • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 7 مهرماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 

بررسی و مطالعه باید قادر به شناسایی دقیق موارد زیر باشد:

  • مطالعه در سطح همه گاوداری‌های تحت پوشش و بررسی دقیق کانون‌های مصرف آب در واحدهای دامداری بزرگ و صنعتی در فصول مختلف و سیستم‌های پرورش باز و بسته
  • تعیین حجم دقیق مصرف و هدر رفت آب در بخش‌های مختلف واحدهای دامداری (شست و شوی دام، شست و شوی سالن و تجهیزات شیردوشی، محوطه دامداری، سیستم‌های تهویه، تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز پرسنل و فضای سبز دامداری و همچنین آب مورد نیاز دام جهت آشامیدن) در مناطق با اقلیم‌های مختلف و با سیستم پرورش متفاوت جهت تصمیم‌گیری و ارائه راهکار
موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

  • تشریح کلیه مراحل فنی.
  • تشریح خروجی ­های حاصل از فرایند.
  • جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
  • هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
  • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
96/04/18 RFP دانلود فایل
96/04/18 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ