شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه " اکتشاف معادن سنگ‌های تزئینی و طراحی سینه کار" با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

ارسال پاسخ

شماره درخواست : REQ968252359
تاریخ اعلام : 96/04/24
تاریخ انقضا : 96/05/31


عنوان نیاز فناورانه :

اکتشاف معادن سنگ‌های تزئینی و طراحی سینه کار

پیشینه موضوع :

 

ارزش و فراواني كانسارهاي سنگ تزئيني در اين ملك زرخيز به‌گونه‌ای است كه فقط با تدوين يك برنامه دقيق و اصولي می‌توان از اين معادن خداداد به‌عنوان يكي از اركان بنيادين اقتصاد كشور بهره برد.

 طبق تعریف، سنگ تزئینی به هر سنگ طبیعی به‌جز آنچه برای ساخت بناها استفاده می‌شود، اطلاق می‌گردد که بر اساس زمینه‌های زیبایی‌شناختی برای گستره‌ای وسیع از مصارف انتخاب می‌شود. این سنگ‌ها باید دارای شرایط استحکام و دوام سازه‌ای باشد.

بسیاری از معادن سنگ‌های نما و تزئيني در کشور فعال هستند. این معادن شامل مرمريت، مرمر چشمه‌ای (اونيكس)، تراورتن، سنگ‌آهک، گرانيت، گابروديوريت و سرپانتيت می‌باشند. بعضي از معادن مرمريت از دولوميت و گروه بيشتري از آهك هستند. مقايسه‌اي ميان جنس سنگ‌ها، جنس مجموعه دربرگیرنده آن‌ها و سن تشكيل سنگ‌ها و مجموعه دربرگيرنده و روندهاي گسترش جغرافيايي، از همزادي و همخواني زماني و ژنتيك سنگ‌ها حكايت مي‌كند. واضح‌ترين و طولاني‌ترين روند مربوط به گسترش معادن مرمر چشمه‌اي و تراورتن است كه در طول يك نوار شمال غرب ـ جنوب شرق سراسری از گوشه شمال غرب كشور تا مرز پاكستان كشيده شده است. اين نوار به جهت گسترش آتشفشان‌ها و چشمه‌هاي آب گرم و گسل‌های فعال جوان (پليوسن تا عهد حاضر) به نام نوار داغ مرمر چشمه‌اي و تراورتن پليوكواترنر سراسري ايران ناميده شده است. روندهاي مشخص ديگر روند مرمريت دولوميتي به نام نوار سنندج ـ سيرجان است كه طبقات مرمر دولومیتی در يك مجموعه دگرگوني ولكانيكي ميان لايه‌اي همراه با شيست سبز - آمفیبوليت، لاواهاي اولترابازيك و محصولات پيروكلاستيكي مربوط به ولكانيسم بازيك و اولترابازيك در يك مجموعه افيوليتي قرار گرفته‌اند. در اين نوار ارزنده‌ترين ذخاير شناخته شده مرمريت ايران چه از نظر ذخيره و چه از نظر كيفيت واقع می‌شوند. نوار فرعي مشابهي در استان خراسان قرار دارد. مرمريت‌هاي درون آميزه رنگين و فیلش در سه بخش كشور يعني فارس، خراسان و بلوچستان واقع می‌شوند. در كربنات‌هاي كرتاسه مياني نيز گروه نسبتاً بزرگي از منابع مرمريت سياه (نجف‌آباد و. . . ) قرار دارند که در محدوده‌ای مستطيل شكل با روند نزديك به شرقي ـ غربي از شهركرد و جوشقان تا كرمان گسترده است. مجموعه‌ای از مرمريت كرتاسه در شمال شرق کرمانشاه نيز قابل ذكر است. آهک‌های آسماري و قم در بخش وسيعي از كشور در اطراف كوير مركزي و بر روي نوار باريكي بين اسلام‌آباد غرب و شهركرد و در شمال آذربايجان غربي ذخاير قابل‌توجهی از مرمريت را به وجود آورده‌اند. این گستردگی و تنوع سنگ‌های تزئینی و نما، کشور ما را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین و غنی‌ترین دارندگان این ذخایر در دنیا نموده است ولی متأسفانه علیرغم این ثروت خدادادی عظیم، کشور ما نتوانسته است به موقعیتی در شان خود در دنیا دست یابد. این موضوع دلایل متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین این دلایل عدم انجام فرآیند اکتشاف به‌صورت علمی و هدفمند می‌باشد.

شرح نیاز فناورانه :

 

فرآیند اکتشاف متعارف در کشور منحصر به تهیه چند نقشه، مقطع، پلاک، ترانشه و گمانه شده است که مسلماً کافی نیست و به علت عدم اطلاع صحیح فعالان در یک معدن از وضعیت دقیق هندسی (مکانی)، ذخیره دقیق، مقدار گستردگی ذخیره و احیاناً مقدار و جهت تغییر مکان فضایی لایه یا ذخیره، یافتن سینه کار و استخراج محصول مناسب با خلل روبرو شده است و این موضوع از عمر مفید معدن شدیداً می‌کاهد.

با توجه به موارد و مشکلات موجود در امر اکتشاف معادن سنگ‌های تزئینی و نما که باعث مشکلات عدیده‌ای در بخش استخراج می‌شوند. وجود یک استراتژی مشخص در امر اکتشاف صحیح و دقیق معادن سنگ تزئینی و نما امری لازم و ضروری است. لازم است در این راستا و در قالب این طرح فرآیند دقیق اکتشاف سنگ‌های تزئینی و نما با در نظر گرفتن الزامات مشخص شده تدوین گردد و عملیات اکتشاف با لحاظ کردن راهکارهایی برای بهینه شدن عملیات استخراج و یافتن مناسب‌ترین سینه کار، در ابتدای امر در دو معدن اجرا گردد و همان‌طوری که در فوق بدان اشاره شد، مجموعه عملیات مذکور باید منجر به شناخت دقیق ذخیره و معرفی مناسب‌ترین سینه کارها جهت بهینه‌سازی عملیات استخراج گردد.

نکته: این فرایند دقیق اکتشاف که برای بهینه شدن عملیات استخراج و یافتن مناسب‌ترین سینه کار در این طرح در نظر گرفته می‌شود برای معادن مربوط به انواع سنگ‌های تزئینی می‌تواند بکار گرفته شود. (نمودار علت معلولی روند استخراج سنگ های تزئئنی بر اساس بهترین روش اکتشاف و طراحی سینه کار به پیوست جهت ملاحظه قرار گرفته است)

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر 31 مردادماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 20 شهریورماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

 

راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

کلیه عملیات انجام شده باید کاملاً مستند گردد. در این راستا وضعیت دقیق زمین‌شناسی محدوده از نقطه نظرات ذیل نیز باید مورد بررسی قرار گیرد:

 • شیب، جهت و ضخامت لایه‌های واجد ماده معدنی
 • آلتراسیون (تجزیه و هوازدگی)
 • هندسه و گسترش عرضی ذخیره
 • تکتونیک و میکروتکتونیک (مطالعه درزه‌ها، گسل‌ها و میکرو تکتونیک با استفاده از مقاطع نازک)
 • شیستوزیته
 • قابلیت برش، ساب و صیقل
 • سختی
 • ذخیره ماده معدنی
موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

 

کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی ­های حاصل از فرایند.
 • جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

کلیه فناوران، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر شخصیت های حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه می توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت(روی لینک ارسال پاسخ در انتهای این صفحه کلیک کنید) یا پست الکترونیک Proposal@boomerangtt.com ارسال نمایند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های  02188398563 - 02188398543 تماس حاصل فرمائید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
96/04/24 RFP دانلود فایل
96/04/24 Proposal Template دانلود فایل
ارسال پاسخ