ارسال پاسخ

شماره درخواست : 968252361 REQ
تاریخ اعلام :1396/5/1
تاریخ انقضا : 1396/6/10


عنوان نیاز فناورانه :

مقاوم سازی سینه کار در معادن سنگ و بلوک های استحصالی

پیشینه موضوع :

تاکنون در این زمینه در معادن کشور اقدام مشخصی صورت نگرفته و عموماً استخراج از قسمت های دارای ترک‌های کمتر سینه کار به عنوان راه حل به کار می‌رود.

به علاوه خیلی از معدن کاران اقدام به برش پله های با ارتفاع زیاد و انداختن قطعات بسیار بزرگ سنگ بر روی بستری از خاک نرم می‌نمایند تا در این حالت ترک های طبیعی سنگ باز شده و با توجه به ابعاد بسیار بزرگ قطعه جدا شده از سینه کار، قطعات سالم بزرگتری بر جای بماند. در ارتباط با مقاوم سازی سینه کار در معادن سنگ های تزئینی ، کشورهای پیشرو فعالیت هایی داشته اند که از جمله مهمترین آنها موارد زیر را می توان نام برد :

 • معدن مرمریت زرد Giallo Siena در Siena ایتالیا
 • معدن گالری مرمریت Nero Portoro در منطقه کارارا ایتالیا
 • معدن گرانیت سفید برزیل با بیش از 80% محصول قابل استحصال
 • معدن تراورتن کرم رنگ Rapolano در ایتالیا

علاوه براین امروزه در سطح دنیا به منظور مقاوم سازی و بالابردن کیفیت سنگ از دو رزین پلی استر و اپوکسی استفاده می شود. رزین پلی استر در حالت‌های مایع، نیمه جامد و جامد موجود است این رزین‌ها هم شفاف هستند و هم رنگی و هم می‌توانند با رنگدانه به رنگ‌های مختلفی درآیند. آن‌‌چه که ما در اغلب سنگبری های فعلی می‌بینیم استفاده از این زرین است چرا که هم ارزان‌تراست و هم نیاز به تجهیزات خاصی ندارد ومی‌توان آن‌را با کاردک روی سنگ کشید و در آفتاب خشک کرد. این زرین‌ها در برابر اشعه‌ها مقاومت بالایی دارد و دارای ویسکوزیته زیادی است. زمان واکنش در رزین پلی استر سریع‌تر از رزین اپوکسی است و به خاطر ویسکوزیته بالا و سفت شدن سریع عمق نفوذ کمتری نسبت به اپوکسی در سنگ دارد. چنانچه بخواهیم فراوری بهتری روی سنگ انجام دهیم و سنگ ارزش آن را داشته باشد، می‌توانیم از رزین اپوکسی استفاده کنیم البته رزین اپوکسی قیمت بالاتری نسبت به سیمان و رزین پلی استر دارد ولی در مقابل اشعه UV مقاوم است یعنی در مقابل نور خورشید زرد نمی‌شود به دلیل غلظت کمتر نفوذ بیشتری در سنگ دارد.

جنس رزین اپوکسی بسیار محکم‌تر از رزین پلی استر است به طوری که تنش حد تحمل رزین اپوکسی ۵۰-۶۰ مگاپاسگال است در حالی که حد تحمل رزین پلی ستر ۱۳-۱۴ مگا پاسگال است با این‌که استفاده از این رزین در بازارهای جهانی بسیار رایج است متاسفانه هنوز در ایران آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است البته هر رزینی که از آن استفاده می‌کنیم باید ضریب انبساط طولی و حجمی نزدیک به سنگ داشته باشد

شرح نیاز فناورانه :

به دلیل وجود ترک های طبیعی در لایه های معادن سنگ و پیچیدگی شرایط زمین شناختی، سنگ استخراج شده با مقادیر بالایی از ضایعات همراه بوده تا حدی که سنگ کوپ استحصالی حتی در بعضی شرایط فقط 20-15% میزان استخراج می‌باشد. در برخی از معادن خاص حتی ممکن است کوپ سالم قابل استحصال حتی بیش از 5% میزان سنگ استخراجی هم نباشد که در این صورت استخراج معدن عملا مقرون به صرفه نمی‌باشد. به دلیل بروز شرایط اقتصادی سخت در کشور و رکود ساخت و ساز ، فروش سنگ ساختمانی در بازار از رونق افتاده و چاره کار بهبود روش های استخراج در جهت کاهش هزینه ها و همینطور صادرات به بازارهای جهانی می‌باشد.

در بازارهای جهانی هم به دلیل وجود شرایط شدیداً رقابتی، نیاز مبرمی به کاهش هزینه های تولید و پایین آوردن میزان ضایعات و در نتیجه افزایش نسبت کوپ استحصالی احساس می‌شود.

با توجه به مشخص بودن هزینه محصول و دیگر ملزومات جهت پوشش هر متر مربع از سطح سینه کار باید قیمت فروش کوپ و افزایش آن در ازای استفاده از این فن آوری بررسی و در صورت مقرون به صرفه بودن مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

فازهای پروژه و یا برنامه اجرایی :

 • فاز اول - دریافت پروپوزال‌ها (حداکثر10 شهریورماه 96)
 • فاز دوم- داوری پروپوزال‌ها و تعیین پروپوزال منتخب (حداکثر 30شهریورماه 96)

حوزه های کلیدی موفقیت :

       راه‌حل‌ها و پیشنهادها باید الزامات زیر را رعایت نمایند:

 • قابلیت اجرا در تمامی معادن و شرایط معمول معادن ایران
 • عدم نیاز به نیروی ماهر جهت به کارگیری محصول
 • داشتن ماندگاری مناسب و قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی معادن ایران (گرم و خشک یا بسیار سرد)
 • هزینه مناسب با توجه به سنگ مورد فرآوری
 • در دسترس بودن محصول در تمامی زمان ها در کشور
 • عدم نیاز به تغییر شرایط معمول استخراج در معدن
رویکردهای قابل بررسی :

 • سطح سینه کار با بکارگیری توری های فایبرگلاس مقاوم و رزین های اپوکسی مخصوص پوشیده شود که پس از خشک و محکم شدن ، مانع باز شدن ترک های سنگ در اثر برش و جداسازی آن از سطح سینه کار شود.

موارد مورد نیاز در پیشنهادات :

      کلیه موارد زیر در طرح ارائه‌شده باید مشخص شوند:

 • تشریح کلیه مراحل فنی.
 • تشریح خروجی ­های حاصل از فرایند.
 • جدول زمان‌بندی و مراحل اجرای روش موردنظر.
 • هزینه­ های موردنیاز برای اجرای طرح.
 • توصیف تیم/ سازمان (رزومه علمی و اجرایی تیم یا فرد)

 

شبکه خدمات نوآوری بومرنگ به‌عنوان کارگزار تبادل فناوری یک شرکت متقاضی، در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه " مقاوم سازی سینه کار در معادن سنگ و بلوک های استحصالی " با کلیه افراد و شرکت‌های توانمند برای رفع این مسئله، تعامل و همکاری نماید.

تاریخ عنوان فایل عملیات
1396/5/1 دانلود فایل
1396/5/1 دانلود فایل
ارسال پاسخ